Protokół Nr I/06

Protokół Nr I/06

z I sesji Rady Powiatu w Augustowie

z dnia 27 listopada 2006 r.

Ad. pkt 1)

I sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 1100 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie (ul. Brzostowskiego 2).

Przed otwarciem obrad wszyscy obecni w postawie stojącej odśpiewali Hymn Państwowy.

Następnie Radny Senior Czesław Warakomski otworzył pierwsze obrady Rady Powiatu III kadencji i powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu). Podziękował również za powierzenie mu zaszczytnej funkcji prowadzenia obrad i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby do czasu wyboru Przewodniczącego Rady, sesja przebiegała sprawnie i zgodnie z prawem.

Stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w chwili obecnej w sesji bierze udział 19 radnych, w związku z czym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały(lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Radny Senior odczytał treść pisma Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego skierowanego do Radnych Rady Powiatu Augustowskiego z gratulacjami i życzeniami w związku ze zdobyciem mandatu radnego powiatu (treść pisma stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

Ad. pkt 2)

Radny Czesław Warakomski przypomniał, że treść ślubowania w formie pisemnej została rozdana wszystkim radnym (załącznik nr 4 do protokołu). Następnie poinformował, że będzie kolejno wyczytywał z imienia i nazwiska radnych z listy według kolejności alfabetycznej, a każdy wyczytany radny powstanie i wypowie treść ślubowania. Dodał, że ślubowanie może być złożone z dodaniem formuły: "Tak mi dopomóż Bóg".

Powiedział, że w związku z tym, iż radni zapoznali się z treścią ślubowania, nie będzie jej odczytywał, a przystąpi do wywoływania nazwisk radnych w kolejności alfabetycznej.

Po złożeniu ślubowania przez pierwszego z radnych, który w całości odczytał tekst roty ślubowania, Radny Senior poinformował, że "nie musimy za każdym razem czytać tekstu ślubowania. Wystarczy powiedzieć ślubuję z ewentualnym dodatkiem".

Nikt z radnych nie zgłosił zastrzeżeń odnośnie zaproponowanego sposobu ślubowania.

Następnie radni wyczytywani przez Radnego Seniora złożyli ślubowanie w następującej kolejności:

- Dariusz Bednarczyk

- Beata Biedulewicz

- Małgorzata Bielang

- Krystyna Grajewska

- Robert Jagłowski

- Roman Krzyżopolski

- Adam Medykiewicz

- Witold Naumowicz

- Jolanta Prostko

- Władysław Rukściński

- Zenon Sieńko

- Kazimierz Skokowski

- Jerzy Szczytko

- Dariusz Szkiłądź

- Jarosław Szlaszyński

- Zbigniew Szymański

- Czesław Warakomski

- Franciszek Wiśniewski

- Grzegorz Wojdacki.

Radny Senior podziękował radnym za złożenie ślubowania i stwierdził, że objęli oni mandaty radnych Rady Powiatu w Augustowie.

Ad. pkt 3)

Radny Senior Czesław Warakomski przypomniał, że proponowany porządek obrad, przygotowany przez zwołującego sesję Przewodniczącego Rady poprzedniej kadencji - Pana Romana Krzyżopolskiego (załącznik nr 5 do protokołu), został dostarczony radnym wraz z zaproszeniem na sesję. Następnie zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek o zmianę bądź uzupełnienie porządku sesji.

W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych dodatkowych punktów do rozpatrzenia na forum Rady, Radny Senior zarządził głosowanie nad porządkiem.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie, tj. 19 głosami "za" przyjęła i przystąpiła do realizacji porządku obrad I sesji, obejmującego niżej wymienione punkty:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Ślubowanie radnych.

3. Przedstawienie porządku obrad.

4. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) powołanie komisji skrutacyjnej,

c) prezentacja kandydatów,

d) przeprowadzenie głosowania,

e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.

5. Przejęcie prowadzenia obrad przez Przewodniczącego Rady Powiatu od Radnego
Seniora.

6. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Powiatu:

a) ustalenie ilości wybieranych wiceprzewodniczących,

b) zgłaszanie kandydatów,

c) powołanie komisji skrutacyjnej,

d) prezentacja kandydatów,

e) przeprowadzenie głosowania,

f) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.

7. Wybór Starosty Augustowskiego:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) wybór komisji skrutacyjnej,

c) prezentacja kandydatów

d) przeprowadzenie głosowania,

e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.

8. Wybór Wicestarosty Augustowskiego:

a) zgłoszenie kandydata przez Starostę Augustowskiego,

b) wybór komisji skrutacyjnej,

c) prezentacja kandydata,

d) przeprowadzenie głosowania,

e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.

9. Wybór członków Zarządu Powiatu w Augustowie:

a) zgłoszenie kandydatów przez Starostę Augustowskiego,

b) wybór komisji skrutacyjnej,

c) prezentacja kandydatów,

d) przeprowadzenie głosowania,

e) podjęcie uchwały stwierdzającej wybór.

10. Ustalenie składu osobowego Komisji Rewizyjnej:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) podjęcie uchwały.

11.Ustalenie składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) podjęcie uchwały.

12. Ustalenie składu osobowego Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) podjęcie uchwały.

13. Ustalenie składu osobowego Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku
Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli:

a) zgłaszanie kandydatów,

b) podjęcie uchwały.

14.Ustalenie składu osobowego Komisji Budownictwa, Dróg, Geodezji i Gospodarki
Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.

a) zgłaszanie kandydatów,

b) podjęcie uchwały.

15. Interpelacje radnych.

16. Wolne wnioski i zapytania radnych.

17. Zakończenie obrad.

Ad. pkt 4)

Radny Senior Czesław Warakomski poinformował, że zgodnie z §11 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie przystąpiono do realizacji poszczególnych podpunktów dotyczących wyboru przewodniczącego, zgodnie z przyjętym porządkiem.

pkt 4a)

Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Przypomniał, że zgłoszony kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie, w związku z czym każdorazowo będzie zwracał się do poszczególnych osób z zapytaniem w tej sprawie.

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła kandydaturę radnego Dariusza Szkiłądzia na Przewodniczącego Rady Powiatu.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę Romana Krzyżopolskiego, motywując to tym, iż pełnił on funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu w poprzedniej kadencji i prowadził obrady w sposób merytoryczny i zgodny z prawem.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Radny Senior w kolejności alfabetycznej zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonych radnych, czy zgadzają się na kandydowanie.

Radni: Roman Krzyżopolski i Dariusz Szkiłądź wyrazili zgodę na kandydowanie.

pkt 4b).

Radny Senior Czesław Warakomski zaproponował, aby komisja skrutacyjna składała się z trzech osób i zwrócił się z zapytaniem, czy są inne propozycje dotyczące składu liczbowego komisji.

W związku z tym, że nie zgłoszono innych propozycji, Radny Senior poddał pod głosowanie powołanie komisji w składzie trzyosobowym.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami "za" ustaliła, że komisja skrutacyjna będzie składała się z trzech członków.

Radny Zenon Sieńko zgłosił dwa wnioski dotyczące przeprowadzenia głosowania tajnego. W pierwszym z wniosków radny zaproponował, aby na karcie do głosowania przy pieczęci Rady Powiatu, której umieszczenie jest podyktowane postanowieniami Statutu Powiatu Augustowskiego, widniał również podpis osoby prowadzącej obrady tj. Przewodniczącego Obrad Radnego Seniora lub Przewodniczącego Rady Powiatu. Stwierdził, że wówczas nie będzie możliwości sfałszowania kart oraz dodał, że jako doświadczony samorządowiec często spotykał się z takimi sytuacjami.

Natomiast drugi wniosek dotyczył tego, aby komisja skrutacyjna wykonywała swoją pracę w wydzielonym miejscu na sali obrad w obecności pozostałych radnych, a nie w innym pomieszczeniu.

Radny Senior przypomniał treść pierwszego wniosku, a następnie poddał go pod głosowanie.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 19 głosami "za" ustaliła, że na kartach do głosowania obok pieczęci Rady Powiatu zostanie umieszczony podpis prowadzącego obrady, zgodnie z wnioskiem radnego Zenona Sieńko.

Radny Witold Naumowicz stwierdził, że wykonywanie przez komisję skrutacyjną czynności związanych z przeprowadzeniem wyboru na sali obrad będzie rozpraszało uwagę innych radnych, dlatego też praca komisji powinna odbywać się w pomieszczeniu obok.

Radny Roman Krzyżopolski poinformował, że na sali obrad zostało już przygotowane stanowisko do pracy komisji skrutacyjnej oraz urna do kart do głosowania. Dlatego też nie ma powodu przeprowadzania głosowania w tej sprawie.

W związku z tym, iż nie przedstawiono innych stanowisk w tej kwestii, Radny Senior poddał pod głosowanie drugi z wniosków zgłoszonych przez radnego Zenona Sieńko.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu 18 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i przy jednym głosie "wstrzymującym się" ustaliła, że praca komisji skrutacyjnej będzie odbywała się w wydzielonym miejscu na sali obrad.

Radny Senior Czesław Warakomski poprosił o zgłaszanie radnych do składu komisji skrutacyjnej, która przeprowadzi tajne głosowanie w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu.

Radny Witold Naumowicz zgłosił radnego Dariusza Bednarczyka.

Radny Władysław Rukściński zgłosił radną Jolantę Prostko.

Radny Zenon Sieńko zgłosił kandydaturę Jerzego Szczytko.

Radny Senior zwrócił się do zgłoszonych radnych z zapytaniem, czy wyrażają zgodę na kandydowanie do składu komisji skrutacyjnej. Wszystkie zgłoszone osoby zgodziły się.

W związku z tym, iż innych kandydatur nie zgłoszono, Radny Senior poddał pod głosowanie powołanie komisji skrutacyjnej, do składu której zaproponowano ww. radnych.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 17 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i dwóch głosach "wstrzymujących się" powołała komisję skrutacyjną do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w składzie:

- Dariusz Bednarczyk,

- Jolanta Prostko,

- Jerzy Szczytko.

Radny Senior poprosił członków komisji skrutacyjnej o przystąpienie do pracy.

pkt 4c)

Czesław Warakomski poprosił o prezentację zgłoszonych kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu w kolejności alfabetycznej. Sylwetkę kandydata może przedstawić on sam lub osoba, która go zgłosiła.

Radny Roman Krzyżopolski poinformował, że ma 45 lat, jest absolwentem Wydziału Pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w tejże uczeni, a także studiów podyplomowych z zakresu zarządzania funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od kilku lat pracuje w strukturach samorządowych tj. jako radny Rady Miasta Augustowa oraz członek zarządu miasta w okresie 1994-1998, od maja 1995 roku do chwili obecnej jako kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a w ostatniej kadencji jako Radny Powiatu Augustowskiego i Przewodniczący Rady. Poinformował, że jest żonaty i ma dwoje dzieci: żona Bożena jest nauczycielem w Przedszkolu Nr 4 w Augustowie, córka Karolina studiuje w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, a syn Patryk uczy się w drugiej klasie Gimnazjum Nr 4 w Augustowie. Dodał, że w wyborach do Rady Powiatu startował z listy Platformy Obywatelskiej i z tejże listy w okręgu 1 uzyskał mandat.

Radny Dariusz Szkiłądź poinformował, że ma 47 lat i jest rodowitym augustowianinem. W tym też mieście uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. W latach 1980-1985 był studentem Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku geografia. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie jako nauczyciel geografii. W 1991 roku w drodze konkursu został wyłoniony na stanowisko dyrektora tej szkoły. Funkcję tę pełnił do 2001 r., kiedy to objął stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 3 z oddziałami integracyjnymi i klasami sportowymi oraz Gimnazjum Nr 3 z oddziałami integracyjnymi. Dodał, że w wyborach startował z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, z którego uzyskał mandat z wynikiem ponad tysiąca stu głosów, świadczącym o dużym poparciu społecznym.

Do zaprezentowanych kandydatów nie zgłoszono żadnych pytań.

pkt 4d)

Radny Senior Czesław Warakomski poprosił komisję skrutacyjną o rozdanie kart do głosowania i przedstawienie zasad głosowania, a następnie o wyczytywanie z listy z nazwiska i imienia obecnych na sesji radnych w kolejności alfabetycznej, a wyczytanych radnych o podchodzenie, głosowanie oraz wrzucenie karty do głosowania do urny.

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej przedstawiła zasady głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie. Zasady te były następujące:

1) Zgodnie ze Statutem Powiatu Augustowskiego oraz Regulaminem działania Rady Powiatu wybór Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu umieszczono dwa zgłoszone nazwiska radnych w kolejności alfabetycznej.

4) Każdy z radnych stawia na karcie do głosowania znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata, za którego wyborem głosuje.

5) Postawienie znaku "X" w kratkach przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata oznacza głos nieważny.

6) Nie postawienie znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata oznacza głos ważny bez dokonania wyboru.

7) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.

Nie zgłoszono żadnych uwag odnośnie przedstawionych zasad głosowania.

Członek komisji skrutacyjnej radny Dariusz Bednarczyk rozdał karty do głosowania wszystkim radnym. Radni głosowali na swoich miejscach, a następnie w kolejności alfabetycznej wrzucali do urny karty do głosowania.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Radny Senior poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej odczytała protokół komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie o następującej treści:

"Komisja Skrutacyjna w składzie:

- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji

- Bednarczyk Dariusz - członek

- Szczytko Jerzy Józef - członek.

stwierdza, co następuje:

1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19 radnych.

2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.

3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było, ważnych bez dokonania wyboru nie było.

4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:

1) Krzyżopolskiego Romana głosowało 12 radnych,

2) Szkiłądzia Dariusza Jana głosowało 7 radnych.

5. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie

bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady wybrała Pana Krzyżopolskiego Romana na Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie".

(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 6 do protokołu).

pkt 4e)

Radny Senior na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie (uchwała nr 1/I/06 stanowi załącznik nr 7 do protokołu).

Następnie złożył gratulacje radnemu Romanowi Krzyżopolskiemu w związku z wyborem na Przewodniczącego Rady Powiatu, życząc sukcesów i owocnej pracy na rzecz całej społeczności powiatowej.

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim radnym, którzy obdarzyli go zaufaniem i udzielili swojego poparcia. Stwierdził, że dwanaście osób, które oddały na niego głos wyrażają wolę, aby praca w Radzie Powiatu odbywała się spokojnie, a zamierzone cele były realizowane w sposób konsekwentny. Podziękował również radnym, którzy nie oddali na niego głosu.

Ad. pkt 5)

Radny Senior Czesław Warakomski przekazał dalsze prowadzenie obrad wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Romanowi Krzyżopolskiemu.

Ad. pkt 6)

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z §11 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera ze swego grona jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

pkt 6a)

Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie ustalenie liczby wybieranych Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu 11 głosami "za", przy 3 głosach "przeciwnych" i 3 głosach "wstrzymujących się" ustaliła, że ze swego grona będzie wybierała dwóch Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

W związku z tym głosowanie nad wyborem jednego wiceprzewodniczącego jest bezprzedmiotowe.

pkt 6b)

Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie.

Radny Franciszek Wiśniewski zgłosił kandydatury radnych: Małgorzaty Bielang oraz Roberta Jagłowskiego.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę Zenona Sieńko. Poinformował, że jest on od wielu lat pracownikiem Urzędu Gminy w Sztabinie i wykazuje się dużym doświadczeniem w pracy w samorządzie.

Roman Krzyżopolski zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonych osób, czy wyrażają zgodę na kandydowanie.

Radna Małgorzata Bielang nie wyraziła zgody. Natomiast radni Robert Jagłowski i Zenon Sieńko zgodzili się kandydować na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

W związku z nie wyrażeniem zgody przez radną Małgorzatę Bielang, radny Franciszek Wiśniewski, zgłosił kandydaturę radnej Krystyny Grajewskiej. Zgłoszona radna oświadczyła, że się zgadza.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

pkt. 6c)

Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu przeprowadziła komisja skrutacyjna, która została powołana do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego.

Innych propozycji nie zgłoszono.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 17 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i dwóch głosach "wstrzymujących się" postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :

- Jolanta Prostko,

- Dariusz Bednarczyk,

- Jerzy Szczytko.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy, a następnie ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa

Po wznowieniu obrad przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku sesji.

pkt 6e)

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej przedstawiła zasady głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie. Zasady te były następujące:

1) Zgodnie ze Statutem Powiatu Augustowskiego oraz Regulaminem działania Rady Powiatu wybór Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Augustowie następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu umieszczono trzy zgłoszone nazwiska radnych w kolejności alfabetycznej.

4) Każdy z radnych powinien postawić na karcie do głosowania dwukrotnie znak "X" w kratkach przy nazwiskach kandydatów, za których wyborem głosuje.

5) Postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata oznacza głos ważny.

6) Postawienie znaku "X" w kratkach przy nazwiskach więcej niż dwóch kandydatów oznacza głos nieważny.

7) Nie postawienie znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata oznacza głos ważny bez dokonania wyboru.

8) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag odnośnie przedstawionych zasad głosowania.

Członek komisji skrutacyjnej Jerzy Szczytko rozdał karty do głosowania wszystkim radnym, którzy głosowali na swoich miejscach, a następnie wrzucali w kolejności alfabetycznej karty do głosowania do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej odczytała protokół komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie o następującej treści:

"Komisja Skrutacyjna w składzie:

- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji

- Bednarczyk Dariusz - członek

- Szczytko Jerzy Józef - członek.

stwierdza, co następuje:

1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19 radnych.

2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.

3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było, ważnych bez dokonania wyboru nie było.

4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:

1) Grajewskiej Krystyny głosowało 12 radnych,

2) Jagłowskiego Roberta głosowało 13 radnych.

3) Sieńko Zenona głosowało 8 radnych.

5. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie

bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie wybrała:

Jagłowskiego Roberta

Grajewską Krystynę".

(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

pkt 6f)

Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Augustowie (uchwała Nr 2/I/06 stanowi załącznik nr 9 do protokołu).

Roman Krzyżopolski pogratulował radnym Robertowi Jagłowskiemu i Krystynie Grajewskiej wyboru na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.

Ad. pkt 7)

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Wybrany Starosta pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Zarządu.

pkt 7a)

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty Augustowskiego.

Radny Jerzy Szczytko zgłosił kandydaturę radnego Franciszka Wiśniewskiego, uzasadniając to tym, iż pełnił on funkcję starosty przez cztery lata w ostatniej kadencji Rady, w związku z czym zna problemy Powiatu Augustowskiego i wie w jaki sposób należy je rozwiązać. Dał się poznać również jako osoba przedsiębiorcza i wykazująca się inicjatywą, a także doświadczeniem we współpracy z ludźmi.

Radny Władysław Rukściński jako radny, który uzyskał mandat z ramienia Komitetu Samorząd Ziemi Augustowskiej, zgłosił na stanowisko Starosty Augustowskiego kandydata startującego w wyborach z listy tego komitetu - Grzegorza Wojdackiego. Stwierdził, że dzięki posiadanemu potencjałowi intelektualnemu, z pewnością będzie on w stanie sprostać zadaniom związanym z zajmowaniem stanowiska starosty.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Roman Krzyżopolski zwrócił się z zapytaniem do zgłoszonych kandydatów, czy wyrażają zgodę na kandydowanie.

Radny Franciszek Wiśniewski wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty Augustowskiego, natomiast radny Grzegorz Wojdacki nie zgodził się.

pkt 7b)

Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby głosowanie w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego przeprowadziła komisja skrutacyjna, która przeprowadziła dwie poprzednie procedury głosowań.

W związku z tym, iż nie zgłoszono innych propozycji Przewodniczący Rady zapytał członków komisji skrutacyjnej, czy wyrażają wolę dalszej pracy w komisji. Wszyscy członkowie zgodzili się.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 16 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i trzech głosach "wstrzymujących się" postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :

- Jolanta Prostko,

- Dariusz Bednarczyk,

- Jerzy Szczytko.

pkt 7c)

Roman Krzyżopolski poprosił komisję skrutacyjną o przystąpienie do pracy, a zgłoszonego kandydata na Starostę Augustowskiego o dokonanie prezentacji swojej osoby.

Radny Franciszek Wiśniewski poinformował, że ma 57 lat, jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na której uzyskał tytuł inżyniera magistra. Pracę magisterską pisał w Katedrze Mechanizacji Rolnictwa oraz w Katedrze Zarządzania Przedsiębiorstwami.
W 1975 roku rozpoczął pracę w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń w Białymstoku, a także brał udział w tworzeniu struktur wojewódzkich tego zakładu w Augustowie. Następnie został przeniesiony do pracy w Urzędzie Wojewódzkim w Suwałkach, gdzie pracował w Wydziale Rolnictwa na stanowisku inspektora. W 1990 roku został wybrany przez Radę Sejmiku Województwa Suwalskiego na stanowisko Kierownika Urzędu Rejonowego w Augustowie, które zajmował do 1998 roku. Po wprowadzeniu reformy administracji jako pierwszy został wybrany na Starostę Augustowskiego. Stanowisko to zajmował również przez całą ostatnią kadencję Rady. Poinformował, że ma szczęśliwą rodzinę - żonę Ewę, dwóch synów. Starszy z nich jest studentem Uniwersytetu w Warszawie, a młodszy uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie.

Działania podejmowane na stanowisku kierownika Urzędu Rejonowego m.in. nabywanie nieruchomości, budynków, powodowały to, że już wtedy tworzył podstawy dla funkcjonowania przyszłego powiatu. Stwierdził, że może z dumą powiedzieć, że "powiat augustowski był jedynym powiatem w województwie suwalskim, który posiadał własną siedzibę".Obecny budynek Starostwa został przejęty w złym stanie, ale aktualny jego wygląd to zasługa pracy Rady i Zarządu Powiatu ostatniej kadencji. Dodał, że ma nadzieję, iż obecna Rada Powiatu będzie także jednomyślna w podejmowaniu decyzji. W związku z wchodzeniem Polski w okres związany z realizacją Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, możliwe będzie pozyskanie przez nasz kraj kwoty 9 miliardów euro. Dlatego też potrzebne jest duże doświadczenie w składaniu wniosków o dofinansowanie i racjonalne wydatkowanie otrzymanych środków, jednakże niezbędnym warunkiem jest dysponowanie wkładem własnym. Celem więc podstawowym jest zwiększenie puli własnych środków, bez których nie będzie możliwe aplikowanie wniosków. Poprzednia Rada Powiatu przygotowała podstawy do działania obecnej Rady tj. zostały opracowane dokumentacje techniczne, podjęto uchwały w których zaplanowano konkretne zadania zarówno w sferze drogowej, jak też opieki społecznej, oświaty i służby zdrowia. Dokonania poprzedniej Rady mają swoje odzwierciedlenie m.in. w wyglądzie siedzib szkół i placówek oświatowych. W tej kadencji niezbędne będzie również przeprowadzenie inwestycji w drugim budynku Starostwa znajdującego się na przeciwko kina, który nie nadaje sie do remontu, a jego stan zagraża bezpieczeństwu. Pomimo wykonania dodatkowej kondygnacji w budynku Starostwa w związku z ostatnią modernizacją, nie jest on w stanie pomieścić wszystkich wydziałów i struktur organizacyjnych urzędu. Jednakże przeprowadzenie tej inwestycji będzie wymagało sfinansowania jej ze środków własnych, gdyż nie jest możliwe pozyskanie na ten cel środków z funduszy unijnych.

Pomoc finansowa udzielona w poprzedniej kadencji Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Pomoc przyczyniła się do modernizacji budynku jednostki, utworzenia Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, wymiany i zakupu specjalistycznego sprzętu i wyposażenia. Jednakże bezpieczeństwo publiczne to również potrzeby związane z funkcjonowaniem policji, m.in. sprawa monitorowania ulic miejskich, sytuacji w szkołach, stan bezpieczeństwa na ulicach itp., co również będzie wymagało pomocy finansowej samorządu powiatowego. Najpoważniejszy problem tej kadencji to służba zdrowia. Sukcesem Rady Powiatu II kadencji było to, że szpital, będący przedsiębiorstwem, którego zobowiązania przewyższały roczny kontrakt, nadal istnieje. Poinformował, że jego marzeniem jest, aby szpital był publiczny, co nie znaczy, że pod względem ekonomicznym taki zakład lepiej funkcjonuje. W ubiegłym roku strata SPZOZ wyniosła około 2,8 miliona zł, natomiast w tym roku zakłada się, iż nie przekroczy ona 2 milionów. Wyraził nadzieję, że w roku 2007 r. problem zbilansowania szpitala przestanie istnieć. W poprzedniej kadencji przejęto szpital z zadłużeniem w wysokości 14.014 tys. zł, a aktualnie dług wynosi około 12 milionów. Do zmniejszenia zadłużenia przyczyniła się pożyczka zaciągnięta ze Skarbu Państwa w wysokości około 2,5 miliona zł, a także kredyt w BRE Banku Hipotecznym w Warszawie w wysokości 2,5 miliona zł zaciągnięty przez szpital za poręczeniem powiatu.

pkt 7d)

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poprosił komisję skrutacyjną o przeprowadzenie procedury głosowania tajnego w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego.

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej przedstawiła zasady głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego. Zasady te były następujące:

1) Zgodnie ze Statutem Powiatu Augustowskiego wybór Starosty Augustowskiego następuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu. W przypadku Rady Powiatu w Augustowie liczba ta wynosi 10.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego przy nazwisku kandydata umieszczono jedną kratkę z możliwością oddania głosu na "tak".

4) Każdy z radnych powinien postawić na karcie do głosowania znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata.

5) Nie postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku kandydata oznacza głos przeciwny.

6) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.

Nikt z radnych nie zgłosił uwag co do zasad głosowania przedstawionych przez przewodniczącą komisji skrutacyjnej.

Przewodniczący Rady poprosił o rozdanie kart do głosowania i zaklejenie urny.

Następnie członek komisji skrutacyjnej radny Jerzy Szczytko rozdał karty do głosowania wszystkim radnym, którzy głosowali, po czym w porządku alfabetycznym wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną Roman Krzyżopolski poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Radna Jolanta Prostko odczytała treść protokołu komisji skrutacyjnej z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego o następującej treści:

"Komisja Skrutacyjna w składzie:

- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji

- Bednarczyk Dariusz - członek

- Szczytko Jerzy Józef - członek.

stwierdza, co następuje:

1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19 radnych.

2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.

3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było.

4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem Wiśniewskiego Franciszka głosowało 13 radnych, 6 głosów było przeciwnych.

5. Wybór Starosty Augustowskiego następuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. W przypadku Rady Powiatu w Augustowie liczba ta wynosi 10 głosów.

6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie

bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady wybrała Wiśniewskiego Franciszka na stanowisko Starosty Augustowskiego".

(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 10 do protokołu).

pkt 7e)

Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru Starosty Augustowskiego (uchwała Nr 3/I/06 stanowi załącznik nr 11 do protokołu).

Następnie złożył gratulacje nowo wybranemu Staroście.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski podziękował za wybór, który traktuje jako wynik oceny jego doświadczenia i predyspozycji. Zapełnił, że dołoży wszelkich starań, aby ta kadencja zakończyła się osiągnięciem celów i realizacją zadań, zgodnie z oczekiwaniami wyborców.

Ad. pkt 8)

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera Wicestarostę na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Wybrany Wicestarosta jest również członkiem Zarządu Powiatu.

pkt 8a)

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski zgłosił kandydaturę radnego Jarosława Szlaszyńskiego na stanowisko Wicestarosty. Uzasadnieniem zgłoszonej kandydatury jest to, iż pełnił on funkcję Wicestarosty przez okres poprzedniej kadencji Rady, z którym "w zgodzie i harmonii", jak zostało napisane w ostatnim specjalnym wydaniu Przeglądu Augustowskiego, wspólnie zrealizowali zamierzone cele. Jest człowiekiem charakteryzującym się lojalnością i skutecznością i którego darzy zaufaniem.

Radny Jarosław Szlaszyński wyraził zgodą na kandydowanie na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego.

pkt 8b)

Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się z zapytaniem do członków komisji skrutacyjnej, która przeprowadziła poprzednie głosowania tajne, czy wyrażają wolę dalszej pracy i przeprowadzenia czynności związanych z wyborem Wicestarosty Augustowskiego. Wszyscy członkowie komisji zgodzili się.

W związku z tym, iż w tej sprawie nikt z radnych nie zgłosił uwag, ani propozycji, przystąpiono do głosowania.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 16 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i trzech głosach "wstrzymujących się" postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :

- Jolanta Prostko,

- Dariusz Bednarczyk,

- Jerzy Szczytko.

pkt 8c)

Zgłoszona kandydatura na Wicestarostę została uzasadniona przez Starostę Augustowskiego w pkt 8a.

pkt 8d)

Roman Krzyżopolski poprosił komisję skrutacyjną o przeprowadzenie procedury głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego.

Ustalone przez komisję skrutacyjną zasady głosowania były następujące:

1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym wybór Wicestarosty Augustowskiego następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego przy nazwisku kandydata umieszczono jedną kratkę.

4) Każdy z radnych stawia na karcie do głosowania znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata, co oznacza że opowiada się za jego wyborem.

5) Nie postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku kandydata oznacza głos przeciwny.

6) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.

Radny Jerzy Szczytko członek komisji skrutacyjnej rozdał karty do głosowania wszystkim radnym, którzy głosowali, a następnie wrzucali w kolejności alfabetycznej karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisje skrutacyjna przewodnicząca komisji radna Jolanta Prostko odczytała protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego o następującej treści:

"Komisja Skrutacyjna w składzie:

- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji

- Bednarczyk Dariusz - członek

- Szczytko Jerzy Józef - członek.

stwierdza, co następuje:

1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19 radnych.

2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.

3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było.

4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem Szlaszyńskiego Jarosława głosowało 13 radnych, 6 głosów było przeciwnych.

5. Wybór Wicestarosty Augustowskiego następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie

zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady wybrała Szlaszyńskiego Jarosława na stanowisko Wicestarosty Augustowskiego".

(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 12 do protokołu).

pkt 8e)

Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie wyboru Wicestarosty Augustowskiego (uchwała Nr 4/I/06 stanowi załącznik nr 13 do protokołu).

Następnie złożył gratulacje nowo wybranemu Wicestaroście.

Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski podziękował radym za zaufanie oraz oddanie głosu na jego kandydaturę.

Ad. pkt 9)

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera członków Zarządu Powiatu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.

pkt 9a)

Roman Krzyżopolski poprosił o zabranie głosu Starostę Augustowskiego Franciszka Wiśniewskiego, który na członków Zarządu Powiatu w Augustowie zgłosił kandydatury radnych:

- Adama Medykiewicza,

- Zbigniewa Szymańskiego,

- Jerzego Szczytko.

Wszyscy zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.

pkt 9b)

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że w związku z tym, iż radny Jerzy Szczytko został zgłoszony jako kandydat na członka Zarządu Powiatu w Augustowie, nie może on być członkiem komisji skrutacyjnej, która miałaby przeprowadzić głosowania tajne w tej sprawie. W związku z tym niezbędne jest dokonanie zmiany składu osobowego tejże komisji.

Następnie zwrócił sie z zapytaniem do dwóch pozostałych członków komisji, czy wyrażają zgodę na dalszą pracę. Radni: Jolanta Prostko i Dariusz Bednarczyk zgodzili się.

Wobec tego Roman Krzyżopolski poprosił o zgłaszanie kandydatur radnych do składu komisji skrutacyjnej, celem uzupełnienia jej składu.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił kandydaturę radnej Krystyny Grajewskiej, która wyraziła na to zgodę.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 18 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i jednym głosie "wstrzymującym się" postanowiła, że głosowanie tajne w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie :

- Jolanta Prostko,

- Krystyna Grajewska,

- Dariusz Bednarczyk.

pkt 9c)

Starosta Augustowski zaprezentował sylwetki kandydatów zgłoszonych na członków Zarządu Powiatu:

1) Adam Medykiewicz był członkiem Zarządu Powiatu ostatniej kadencji. Posiada duże doświadczenie w pracy w samorządzie, gdyż pracował w Sejmiku Województwa Suwalskiego, pełnił też funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Bargłów Kościelny. Zawsze służył dobrą radą, a propozycje przedstawiane przez niego na posiedzeniach Zarządu były budujące i nigdy nie uchylał się odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

2) Zbigniew Szymański jest sekretarzem w Urzędzie Gminy w Nowince, z którą współpraca dotychczas przebiegała w sposób pomyślny. Wyraził przekonanie, że zajmując stanowisko członka Zarządu Powiatu dołoży on wszelkich starań, aby podejmowane działania były z pożytkiem dla całego powiatu.

3) Jerzy Szczytko jest przedsiębiorcą, człowiekiem, który potrafi pochylić się nad różnymi problemami. Wyraził przekonanie, że wniesie on w pracę Zarządu Powiatu nowe spojrzenie na realizowane sprawy - nie ze strony samorządowca, ale ze strony pracodawcy organizującego nowe miejsca pracy i płacącego podatki.

pkt 9d)

Radna Jolanta Prostko przewodnicząca komisji skrutacyjnej przedstawiła przygotowane przez komisję zasady głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie. Zasady te były następujące:

1) Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Rada Powiatu wybiera członków Zarządu Powiatu na wniosek Starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady Powiatu.

2) Karta do głosowania opatrzona jest pieczęcią Rady Powiatu w Augustowie oraz podpisem Przewodniczącego Obrad.

3) Na karcie do głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu umieszczono w kolejności alfabetycznej trzy nazwiska zgłoszonych kandydatów.

Przy każdym nazwisku umieszczono jedną kratkę.

4) Każdy z radnych posiada trzy głosy.

5) Każdy z radnych stawia na karcie do głosowania znak "X" w kratce przy nazwisku kandydata, co oznacza że opowiada się za jego wyborem.

6) Nie postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku kandydata oznacza głos przeciwny.

7) Radni wyczytywani z listy w porządku alfabetycznym przez członka komisji skrutacyjnej wrzucają do urny wypełnione karty do głosowania.

Nikt z radnych nie zgłosił uwag co do przedstawionych zasad głosowania.

Radna Krystyna Grajewska członek komisji skrutacyjnej rozdała karty do głosowania wszystkim radnym, którzy przystąpili do głosowania, a następnie w kolejności alfabetycznej wrzucali karty do urny.

Nikt z radnych nie zgłosił żadnych uwag co do sposobu przeprowadzenia głosowania.

Po przeliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną przewodnicząca komisji radna Jolanta Prostko odczytała protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie o następującej treści:

"Komisja Skrutacyjna w składzie:

- Prostko Jolanta - Przewodniczący/a komisji

- Bednarczyk Dariusz - członek

- Grajewska Krystyna - członek.

stwierdza, co następuje:

1. W obradach sesji Rady Powiatu według listy obecności bierze udział 19 radnych.

2. W głosowaniu tajnym wzięło udział 19 radnych, wstrzymało się od głosowania zero radnych.

3. Komisja stwierdza, że na 19 oddanych kart do głosowania w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu głosów ważnych oddano 19, nieważnych nie było.

4. W wyniku tajnego głosowania za wyborem:

- Medykiewicza Adama głosowało 11 radnych, 8 głosów było przeciwnych,

- Szczytko Jerzego Józefa głosowało 11 radnych, 8 głosów było przeciwnych,

- Szymańskiego Zbigniewa głosowało 13 radnych, 6 głosów było przeciwnych.

5. Wybór członków Zarządu Powiatu następuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

6. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie

zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady:

- wybrała Medykiewicza Adama na członka Zarządu Powiatu w Augustowie,

- wybrała Szczytko Jerzego na członka Zarządu Powiatu w Augustowie,

- wybrała Szymańskiego Zbigniewa na członka Zarządu Powiatu w Augustowie".

(protokół podpisany przez członków komisji wraz z kartami do głosowania umieszczonymi w zaklejonej kopercie stanowi załącznik nr 14 do protokołu).

pkt 9e)

Na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wyboru członków Zarządu Powiatu w Augustowie (uchwałą Nr 5/I/06 stanowi załącznik nr 15 do protokołu).

Ad. pkt 10)

Roman Krzyżopolski Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z § 36 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisję rewizyjną w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

pkt 10a)

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów do składu Komisji Rewizyjnej.

Radny Adam Medykiewicz zgłosił radnych:

- Czesława Warakomskiego,

- Beatę Biedulewicz,

- Witolda Naumowicza,

- Krystynę Grajewską,

- Dariusza Bednarczyka.

Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie do składu Komisji Rewizyjnej.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydatury radnych: Kazimierza Skokowskiego i Jolanty Prostko, którzy wyrazili na to zgodę.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Roman Krzyżopolski wyjaśnił, że w związku ze zgłoszeniem więcej niż pięciu radnych do składu Komisji Rewizyjnej, należy przegłosować oddzielnie poszczególne kandydatury. Jednakże każdy radny może oddać głos "za" tylko pięć razy lub mniej.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:

- za kandydaturą radnego Czesława Warakomskiego głosowało 13 radnych, 1 radny był przeciwny, 5 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnej Beaty Biedulewicz głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 11 radnych, 2 radnych było przeciwny, 5 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnej Krystyny Grajewskiej głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciwny, 6 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Dariusza Bednarczyka głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Kazimierza Skokowskiego głosowało 7 radnych, nikt nie był przeciwny, 12 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 6 radnych, nikt nie był przeciwny, 13 radnych wstrzymało się do głosu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:

- Czesława Warakomski,

- Beata Biedulewicz,

- Witold Naumowicz,

- Krystyna Grajewska,

- Dariusz Bednarczyk.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 6/I/06 stanowi załącznik nr 16 do protokołu).

Ad. pkt 11)

Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Budżetu i Finansów.

Następnie zgłosił kandydatury radnych:

- Witolda Naumowicza,

- Krystyny Grajewskiej,

- Roberta Jagłowskiego,

- Jolanty Prostko.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie za wyjątkiem radnej Krystyny Grajewskiej, która nie zgodziła się.

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła kandydaturę Kazimierza Skokowskiego, który wyraził na to zgodę.

Radna Jolanta Prostko zgłosiła kandydaturę radnego Dariusza Szkiłądzia, natomiast radny Adam Medykiewicz zgłosił do składu komisji Grzegorza Wojdackiego.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu 18 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i przy jednym głosie wstrzymującym się podjęła decyzję o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Budżetu i Finansów.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:

- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

- za kandydaturą radnego Roberta Jagłowskiego głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny, 6 radnych wstrzymało się od głosu,

Radni: Zenon Sieńko i Władysław Rukściński nie brali udziału w głosowaniu.

- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,

- za kandydaturą radnego Dariusza Szkiłądzia głosowało 8 radnych, nikt nie był przeciwny, 11 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Kazimierza Skokowskiego głosowało 16 radnych, nikt nie był przeciwny, 3 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Grzegorza Wojdackiego głosowało 9 radnych, 5 radnych było przeciwnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:

- Witold Naumowicz,

- Robert Jagłowski,

- Jolanta Prostko,

- Kazimierz Skokowski,

- Grzegorz Wojdacki.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 7/I/06 stanowi załącznik nr 17 do protokołu).

Ad. pkt 12)

Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.

Następnie poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę radnej Małgorzaty Bielang, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła do składu komisji radnego Dariusza Szkiłądzia, który wyraził na to zgodę.

Radny Witold Naumowicz zgłosił kandydatury radnych:

- Krystyny Grajewskiej,

- Czesława Warakomskiego,

- Dariusza Bednarczyka.

Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu większością 17 głosów postanowiła o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

W związku ze zgłoszeniem pięciu radnych, Przewodniczący Rady zaproponował przeprowadzenie głosowania na wszystkie zgłoszone kandydatury łącznie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu 18 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się zadecydowała o przeprowadzeniu jednego głosowania łącznie na pięć kandydatur.

Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie 18 głosami "za", przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się powołała do składu Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki następujących radnych:

- Dariusza Szkiłądzia,

- Małgorzatę Bielang,

- Krystynę Grajewską,

- Czesława Warakomskiego,

- Dariusza Bednarczyka.

Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu (uchwała Nr 8/I/06 stanowi załącznik nr 18 do protokołu).

Ad. pkt 13)

Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z §43 Statutu Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu wybiera komisje stałe w liczbie 5 osób,
w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.

Następnie poprosił o zgłaszanie radnych do składu Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli.

Radna Małgorzata Bielang zaproponowała wprowadzenie zmiany w nazwie ww. komisji poprzez dodanie wyrażenia "... i Rynku Pracy".

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że nazwa komisji wynika z Regulaminu działania Rady Powiatu. Poinformował, że do zmiany nazwy komisji niezbędne jest zgłoszenie formalnego wniosku i jego pozytywne rozpatrzenie przez komisję statutową.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydaturę Małgorzaty Bielang, która wyraziła zgodę na kandydowanie.

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła Dariusza Szkiłądzia, który zgodził się kandydować do składu komisji.

Radny Czesław Warakomski zgłosił następujących radnych:

- Beatę Biedulewicz,

- Roberta Jagłowskiego,

- Witolda Naumowicza,

- Grzegorza Wojdackiego.

Wszyscy zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami "za" podjęła decyzję o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:

- za kandydaturą radnej Małgorzaty Bielang głosowało 9 radnych, nikt nie był przeciwny, 10 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Dariusza Szkiłądzia głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,

- za kandydaturą radnej Beaty Biedulewicz głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Roberta Jagłowskiego głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Witolda Naumowicza głosowało 10 radnych, nikt nie był przeciwny, 8 radnych wstrzymało się od głosu,

Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

- za kandydaturą radnego Grzegorza Wojdackiego głosowało 11 radnych, 4 radnych było przeciwnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:

- Dariusz Szkiłądź,

- Beata Biedulewicz,

- Robert Jagłowski,

- Witold Naumowicz,

- Grzegorz Wojdacki.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 9/I/06 stanowi załącznik nr 20 do protokołu).

Ad. pkt 14)

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o zgłaszanie kandydatów do składu Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.

Radny Dariusz Szkiłądź zgłosił kandydatury radnych: Jolanty Prostko i Małgorzaty Bielang, które wyraziły zgodę na kandydowanie.

Radny Kazimierz Skokowski zgłosił do składu komisji Władysława Rukścińskiego, który wyraził na to zgodę.

Jarosław Szlaszyński Wicestarosta Augustowski zgłosił kandydatury:

- Jerzego Szczytko,

- Zbigniewa Szymańskiego,

- Adama Medykiewicza.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na kandydowanie.

Franciszek Wiśniewski Starosta Augustowski zgłosił radnego Zenona Sieńko. Zgłoszony kandydat nie wyraził zgody na kandydowanie.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu jednomyślnie 19 głosami "za" zadecydowała o zamknięciu listy zgłoszeń kandydatów do składu Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.

W głosowaniach jawnych zgłoszeni kandydaci do składu komisji uzyskali następującą liczbę głosów:

- za kandydaturą radnej Jolanty Prostko głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu,

- za kandydaturą radnej Małgorzaty Bielang głosowało 8 radnych, nikt nie był przeciwny, 10 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Władysława Rukścińskiego głosowało 15 radnych, nikt nie był przeciwny, 4 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Jerzego Szczytko głosowało 11 radnych, nikt nie był przeciwny, 8 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Adama Medykiewicza głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwny, 7 radnych wstrzymało się od głosu,

- za kandydaturą radnego Zbigniewa Szymańskiego głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciwny, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że największą liczbę głosów uzyskali kandydaci:

- Jolanta Prostko,

- Władysław Rukściński,

- Jerzy Szczytko

- Adam Medykiewicz,

- Zbigniew Szymański.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa i powołała do jej składu wyżej wymienionych radnych (uchwała nr 10/I/06 stanowi załącznik nr 21 do protokołu).

Ad. pkt 15)

Nie zgłoszono żadnych interpelacji radnych.

Ad. pkt 16)

Radna Małgorzata Bielang złożyła oświadczenie w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w którym zwróciła się z prośbą, aby radni, którzy w wyborach do Rady Powiatu uzyskali mandat z listy Komitetu Wyborczego PiS, a po wyborach okazali się nielojalni wobec ustaleń radnych PiS-u, a przede wszystkim zawiedli w ten sposób zaufanie wyborców, głosujących na te osoby jako kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości, o nie powoływanie się w wypowiedziach publicznych na program wyborczy PiS oraz nie posługiwanie się symbolami tej partii. Poprosiła również o nie informowanie, że są radnymi Prawa i Sprawiedliwości.

Radna Krystyna Grajewska poinformowała, że poproszono ją o poinformowanie, z jakiej listy kandydowała do Rady Powiatu, w związku z czym zgodnie z prawdą oświadczyła, iż startowała z listy PiS. Dlatego też poprosiła, aby nie mieć jej za złe przedstawienia takiej informacji, co miało miejsce przed wysłuchaniem wystąpienia radnej Małgorzaty Bielang. Poinformowała, że nie będzie więcej posługiwać się symbolami tej partii.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski powiedział, że "szkoda, iż dopiero w tym momencie radna Małgorzata Bielang złożyła swoje oświadczenie", gdyż Redaktor Kuriera Porannego Helena Wysocka zebrała od wszystkich radnych pewne informacje m.in. dotyczące listy, z której startowali w wyborach do Rady Powiatu. W związku z tym siedmiu radnych, którzy uzyskali mandat z ramienia PiS, już przekazało do prasy informacje, że kandydowali z listy tej partii. Oświadczył, że "czuje się zaszczycony, że startował w wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości, gdyż tak to pojmuje. Natomiast nie chciałby w imieniu wszystkich radnych, którzy uzyskali mandat z tej listy, mówić kto był lojalny, kto nielojalny i w stosunku do czego lub do kogo. Faktem jest, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało najwięcej mandatów, czyli siedem, a także faktem jest, że na szczeblu takiej jednostki jaką jest powiat, wybory powinny odbywać się w układzie politycznym. W dyskusjach jakie miały miejsce przed dzisiejszą sesją większość radnych opowiadała się za tym, że polityka powinna dotyczyć województwa, kraju i to tam należy ulokować myślenie polityczne". Zwrócił się z prośbą do radnych, aby praca w Radzie odbywała się bez programów politycznych, gdyż mamy jeden powiat i jedną społeczność powiatową.

Radna Małgorzata Bielang poinformowała, że cieszy się, że Pani radna Krystyna Grajewska powiedziała, że nie już ma potrzeby posługiwania się symbolami PiS. Wcześniej nie przedstawiła swojego wniosku, gdyż zgodnie z porządkiem obrad dzisiejszej sesji, dopiero w tym momencie jest realizowany punkt, w którym radni mogą zgłaszać wnioski i zapytania. Oświadczyła, że radni PiS są skłonni przekazać stosowne oświadczenie również do prasy.

Roman Krzyżopolski pogratulował wyboru przybyłym na sesję nowo wybranym wójtom gmin z terenu Powiatu Augustowskiego.

Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.

Ad. pkt 17)

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia o godz. 1445 zamknął obrady I inauguracyjnej sesji Rady Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu

Roman Krzyżopolski

Protokołowała:

Dorota Wiszniewska

Załączniki do protokołu w formie papierowej są dostępne do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie, ul. 3 Maja 29.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Augustowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2007-01-11

Data modyfikacji: 2007-01-11

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2007-01-11