Protokół Nr 12/07

Protokół Nr XII/07
z XII Sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 26 września 2007 r.



Ad. pkt 1) – Otwarcie obrad.

O godz. 13.00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przy ul. Brzostowskiego 2 Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu, otworzył XII sesję Rady Powiatu w Augustowie. Następnie powitał radnych oraz przybyłych na sesję gości.
Stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w obradach bierze udział 16 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

Nieobecni byli radni: Beata Biedulewicz, Witold Naumowicz oraz Grzegorz Wojdacki.


Ad. pkt 2) – Przedstawienie porządku obrad.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że sesja Rady Powiatu została zwołana w trybie nadzwyczajnym na wniosek Zarządu Powiatu z dnia 20 września 2007 r. (załącznik nr 2 do protokołu), a w materiałach na sesję radni otrzymali porządek obrad proponowany przez Zarząd (załącznik nr 3 do protokołu).
Następnie zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zgłosić wniosek o zmianę bądź uzupełnienie porządku obrad. Przypomniał, że zgodnie z §12 ust. 8 Statutu Powiatu Augustowskiego do zmiany porządku sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym jest wymagana zgoda wnioskodawcy, czyli w tym przypadku Zarządu Powiatu.

Radny Zenon Sieńko zgłosił zastrzeżenia odnośnie zastosowanej numeracji sesji.
Z zawiadomienia o zwołaniu sesji wynika, że jest to XII nadzwyczajna sesja, natomiast w tej kadencji Rady Powiatu faktycznie jest to druga sesja zwołana w takim trybie. W związku z wyjaśnieniem Przewodniczącego Rady, że sesja została zwołana z inicjatywy Zarządu Powiatu, poprosił o przedstawienie uzasadnienia złożonego wniosku, tym bardziej że w dniu 11 września br. odbyła się sesja Rady Powiatu zwołana w trybie zwyczajnym.
Następnie zgłosił wniosek o przełożenie terminu sesji o dwa tygodnie. Zdaniem radnego w tym czasie należy zorganizować wspólne posiedzenie Zarządu Powiatu z wójtami i burmistrzami poszczególnych samorządów gminnych z terenu powiatu augustowskiego, a także komisją Rady Powiatu do spraw drogowych w celu szczegółowego omówienia przedmiotowej inwestycji na terenie Gminy Bargłów Kościelny.

Przewodniczący Rady Powiatu ponownie poinformował, że w dniu 20 września br. Zarząd Powiatu na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 Regulaminu działania Rady Powiatu zgłosił wniosek o zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Powiatu proponując jednocześnie porządek obrad. Wyjaśnił, że uzasadnienie wniosku jest zawarte w jego treści, a następnie go odczytał. Ponadto uzasadnienie dołączono do projektu uchwały, który będzie przedmiotem obrad.

Radny Władysław Rukściński poparł wniosek zgłoszony przez radnego Zenona Sieńko w sprawie przesunięcia terminu sesji.
W głosowaniu jawnym "za" wnioskiem radnego Zenona Sieńko opowiedziało się 5 radnych, 9 radnych było "przeciwnych" i 2 radnych "wstrzymało się" od głosu. Na podstawie wyników głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek o przełożenie terminu sesji o dwa tygodnie został odrzucony.

Radny Władysław Rukściński zaproponował uzupełnienie punktu 3 porządku obrad o przeprowadzenie dyskusji nad projektem uchwały.

Przewodniczący Rady wyjaśniał, że w każdym punkcie porządku sesji dotyczącym podjęcia uchwały, przed przystąpieniem do głosowania, jest przewidziana dyskusja. Taka możliwość będzie również w przypadku proponowanego projektu. Dlatego też powyższy wniosek radnego nie wymaga głosowania.

Nie zgłoszono innych propozycji zmian w konstrukcji porządku obrad.

W głosowaniu jawnym Rada Powiatu w obecności 16 radnych - 11 głosami „za” przyjęła porządek XII nadzwyczajnej sesji obejmujący niżej wymienione punkty:

1.Otwarcie obrad.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w tym postępowaniu oraz zaciągnięcia zobowiązań z tytułu realizacji inwestycji pn. "Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa".
4.Zakończenie obrad.

Pięciu radnych nie brało udziału w głosowaniu.

Ad. pkt 3) – Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w tym postępowaniu oraz zaciągnięcia zobowiązań z tytułu realizacji inwestycji pn. "Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa".

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o ustalenie listy mówców. Wolę zabrania głosu w dyskusji nad projektem uchwały zgłosiły następujące osoby:
1. Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski,
2. Wójt Gminy Bargłów Kościelny Andrzej Kwieciński,
3. Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski,
4. Radny Władysław Rukściński,
5. Wójt Gminy Płaska Wiesław Gołaszewski,
6. Radny Czesław Warakomski,
7. Radny Dariusz Szkiłądź,
8. Wójt Gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz,
9. Radny Kazimierz Skokowski.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski, udzielając odpowiedzi na wcześniejsze pytania na temat przyczyn zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym, a także ujęcia w porządku obrad projektu uchwały dotyczącej realizacji inwestycji drogowej na terenie Gminy Bargłów Kościelny wyjaśnił, że wniosek o dofinansowanie zadania pn. "Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa" ze środków funduszy Unii Europejskiej został złożony 5 lat temu. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w piśmie z dnia 15 czerwca 2007 r.
w związku z koniecznością wyboru priorytetowych inwestycji drogowych z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego, zwrócił się z prośbą do starostów i prezydentów z terenu województwa o wskazanie do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 jednego ciągu drogowego na terenie danego powiatu. Jako kryteria należało przyjąć: powiązania komunikacyjne danego ciągu drogowego z istniejącą siecią dróg, obecny stan techniczny, dobowe natężenie ruchu pojazdów (aktualne i prognozowane do 2015 r.), ilość wypadków i kolizji drogowych na danym ciągu w okresie 2002-2006, stan zaawansowania dokumentacji technicznej oraz problemy natury prawnej w związku z przygotowywaną inwestycją, szacunkowy koszt inwestycji, zabezpieczenie środków finansowych na wkład własny (załącznik nr 4 do protokołu).
W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Augustowie zgłosił ciąg drogowy Bargłów Kościelny-granica Państwa jako inwestycję priorytetową do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 (pismo Zarządu Powiatu w tej sprawie skierowane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego stanowi załącznik nr 5 do protokołu). Ponadto na poprzedniej sesji Rada Powiatu w uchwale, zmieniającej budżet powiatu na 2007 rok, zweryfikowała i zaktualizowała wykaz zadań inwestycyjnych na terenie powiatu augustowskiego.
Na podstawie propozycji przedstawionych przez poszczególne samorządy Zarząd Województwa Podlaskiego dokonał oceny istniejącego stanu oraz opracował kierunki rozwoju i główne zamierzenia inwestycyjne w ciągach dróg wojewódzkich i powiatowych na terenie Województwa.
Starosta poinformował, że w piśmie Komisji Europejskiej w Brukseli skierowanym do komisarza województwa Jarosława Schabińskiego wskazano dzień 1 stycznia 2007 r. jako datę rozpoczęcia regionalnego programu operacyjnego województwa. Oznacza to, że nakłady poniesione na zadania w bieżącym roku, będą wydatkami kwalifikowanymi, czyli zostaną zrefundowane.
W nawiązaniu do wcześniejszych propozycji radnych w sprawie zorganizowania posiedzenia Zarządu Powiatu z przedstawicielami samorządów gminnych z terenu powiatu augustowskiego, w celu omówienia planowanej inwestycji na terenie Gminy Bargłów Kościelny, poinformował, że w dn. 25 września br. w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie w tej sprawie z Przewodniczącym Rady Gminy i Wójtem Gminy Sztabin, Wójtem Gminy Płaska, a także Burmistrzem Miasta Lipsk. Zasady realizacji przedmiotowej inwestycji są takie same dla wszystkich samorządów gminnych na terenie których znajdują się poszczególne odcinki ww. ciągu, jednakże najważniejszą kwestią jest możliwość pokrycia wkładu własnego. Beneficjentem tego zadania będzie powiat augustowski, jednakże wysokość udziału własnego samorządów aktualnie nie jest znana. Dodał, że w dniu dzisiejszym otrzymał uchwałę Rady Gminy Sztabin z dnia 25 września 2007 r. zawierającą deklarację udzielenia powiatowi augustowskiemu pomocy finansowej na przebudowę dróg powiatowych i pokrycia wkładu własnego.
Z uwagi na to, że Urząd Marszałkowski nie ogłosił naboru wniosków o dofinansowanie zadań, dotychczas w województwie podlaskim nie zawarto żadnej umowy na prace wykonawcze. Stawia to w korzystnej sytuacji potencjalnych wykonawców, jak też Zarząd Powiatu i Gminę Bargłów Kościelny, mającą największy spośród gmin udział w ww. inwestycji. W związku z tym ogłoszenie w najbliższym czasie przetargu na realizację pierwszego etapu ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa, którego wartość szacunkowa opiewa na kwotę ok. 12 mln zł, dałoby możliwość uzyskania oszczędności w wysokości ok. 2 mln zł. W projekcie umowy z wykonawcą wyłonionym w przetargu zostanie zawarty zapis, zgodnie z którym w bieżącym roku powiat augustowski nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów ewentualnie wykonanych prac. Ponadto w przypadku braku możliwości rozpoczęcia zadania w tym roku np. z uwagi na warunki atmosferyczne, już w momencie przystąpienia do jego realizacji znany będzie wynik przetargu oraz ustalony koszt wykonania prac.
Zadanie pn. Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa zostało ujęte w uchwale budżetowej na 2007 r. w wykazie zadań inwestycyjnych. Jednakże warunkiem jego realizacji, jak również innych zadań inwestycyjnych, jest uzyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym, że Zarząd Powiatu może podjąć działania niezbędne do przeprowadzenia przetargu i wyłonienia wykonawcy omawianego odcinka ww. ciągu drogowego jedynie na podstawie upoważnienia Rady, Zarząd wystąpił z wnioskiem o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym, przedkładając równocześnie projekt uchwały. Umowa zostanie skonstruowana w ten sposób, że w tym roku wykonawca zadania nie będzie żądał zapłaty żadnych środków z tytułu realizacji zadania, a odpłatność nastąpi po zaaplikowaniu wniosku i uzyskaniu dofinansowania ze środków funduszy unijnych. Stwierdził, że podjęcie w chwili obecnej powyższych działań przez Zarząd Powiatu da większą pewność na aplikację wniosku, tym bardziej że ciąg drogowy zgłoszony przez Powiat Augustowski został wysoko oceniony przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Andrzej Kwieciński, Wójt Gminy Bargłów Kościelny odczytał projekt uchwały Rady Gminy Bargłów Kościelny w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Augustowskiemu na realizację zadania "Przebudowa dróg powiatowych wchodzących w skład ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa" (załącznik nr 6 do protokołu). Ponadto poinformował, że Gmina na realizację tego zadania deklaruje przeznaczenie kwoty około 2 mln zł, mając w budżecie do dyspozycji na wszystkie inwestycje środki w wysokości 2,7 mln zł. Dodał, że nie jest to pierwsza inwestycja, jaką gmina zamierza zrealizować wspólnie z powiatem, a dzięki porozumieniu obu samorządów w poprzedniej kadencji wykonano łącznie 17 km dróg powiatowych na terenie Gminy Bargłów Kościelny.

Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski wyjaśnił, że Rada Powiatu w uchwale budżetowej na 2007 rok upoważniła Zarząd do zaciągania zobowiązań na finansowanie wydatków m.in. z tytułu projektów realizowanych ze środków unijnych. Jednakże w związku z brakiem formalnego zapewnienia przyznania środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej na realizację ww. ciągu drogowego, rozpoczęcie inwestycji wymaga oddzielnego upoważnienia Zarządu do przeprowadzenia postępowania przetargowego i podpisania umowy z wykonawcą. Ponadto przedłożony pod obrady projekt uchwały dotyczy jedynie dwóch odcinków dróg wchodzących w skład ww. ciągu, których wartość opiewa na kwotę 5.100.000 zł, czyli kwotę niższą niż zaplanowana na całe zadanie w budżecie powiatu i wieloletnim planie inwestycyjnym.

Radny Władysław Rukściński w nawiązaniu do wypowiedzi Starosty powiedział, że jego zdaniem nie ze wszystkimi wójtami zostały przeprowadzone konsultacje w sprawie przebudowy ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa. Stwierdził również, że w związku z ograniczonymi środkami z funduszy Unii Europejskiej, zaciągnięcie zobowiązań na realizację ww. zadania najprawdopodobniej zablokuje możliwość wykonania innych inwestycji na drogach powiatowych w procesie aplikacji środków. Ponadto zadania, które są równie ważne, jak np. przebudowa drogi Gorczyca – Strzelcowizna, czy też Jeziorki-Turówka-Biernatki, zostaną odłożone na przyszłość. Zasugerował przesunięcie sesji na inny termin i przeprowadzenie w tym czasie rozmów ze wszystkimi wójtami gmin z terenu powiatu. Ułatwiłoby to radnym, którzy reprezentują interesy wszystkich gmin powiatu, podjęcie stosownej decyzji w tej sprawie. Radny zgłosił obawę co do gwarancji zaaplikowania wniosku o środki unijne w wysokości ponad 5 mln zł na realizację zadania po zaciągnięciu kredytu przez powiat.

Starosta Augustowski wyjaśnił, że w budżecie powiatu augustowskiego na 2007 r. w wykazie zadań inwestycyjnych jako pierwsze zadanie jest wpisana przebudowa ciągu drogowego – Bargłów Kościelny – Lipszczany. Z uwagi na to, że od czterech lat powiat występuje z wnioskami o dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych, zostało ono również zgłoszone do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w związku z pismem Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie. Poinformował, że przynajmniej raz w roku odbywa się spotkanie Zarządu Powiatu z wójtami i burmistrzami z terenu powiatu w celu omówienia wspólnej realizacji inwestycji drogowych. Takie spotkanie miało miejsce również w lutym 2003 r., w wyniku którego samorządy gminne wskazały swoje zadania priorytetowe. Podkreślił, że przy realizacji inwestycji każda gmina jest traktowana na równych zasadach, jednakże warunkiem wykonania zadań jest wola współpracy. Wyjaśnił, że powiat nie będzie zaciągał kredytu na realizację przedmiotowej inwestycji, natomiast zapłata za prace ewentualnie wykonane w tym roku nastąpi z chwilą uzyskania środków z funduszy Unii Europejskiej. Wynika to z pkt 14 umowy z wykonawcą, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej w momencie ogłoszenia przetargu.

Wójt Gminy Płaska Wiesław Gołaszewski powiedział, że zgodnie z informacjami Marszałka Województwa na wykonanie inwestycji będzie można maksymalnie uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 50%, w związku z czym połowę kosztów będzie pokrywał samorząd. Powiat Augustowski nie dysponuje wolnymi środkami na inwestycje m. in. w związku z zadłużeniem szpitala, a fundusze gmin są bardzo ograniczone. Dlatego też żaden samorząd gminny, nawet Bargłów Kościelny, który otrzymuje większe środki na inwestycje, nie będzie w stanie sfinansować 50% kosztów wykonania tego zadania. W związku z tym, że ciąg drogowy Bargłów Kościelny - Lipszczany miał być realizowany na terenie gmin Bargłów Kościelny, Sztabin i Lipsk, zdaniem wójta decyzja o zaciągnięciu zobowiązania na wykonanie jedynie odcinka położonego na terenie Gminy Bargłów Kościelny, nie jest obiektywna. Zgłosił obawę, że zostanie wybudowany wyłącznie pierwszy odcinek ciągu na terenie Gminy Bargłów, gdyż po zaciągnięciu zobowiązania na realizację pozostałych części inwestycji nie będzie stać ani powiatu ani żadnej innej gminy. Stwierdził również, że w takiej sytuacji zorganizowanie spotkania z wójtami jest niezbędne. Zaproponował przeprowadzenie rozmowy z Marszałkiem Województwa w sprawie zmiany znaczenia pojęcia ,,ciąg drogowy" jako jedna inwestycja. Wówczas możliwe byłoby dokonanie podziału ciągu Bargłów Kościelny-granica Państwa na trzy krótsze odcinki np. jeden na terenie gminy Bargłów, drugi w Gminie Lipsk, a trzeci na terenie Gminy Sztabin, w związku z czym samorządy miałyby mniejsze trudności z zabezpieczeniem finansowym inwestycji. Wójt stwierdził, że zaciągnięcie przez powiat zobowiązania na wykonanie odcinka ciągu na terenie Gminy Bargłów, zablokuje możliwość pozyskania środków na inne inwestycje.

Starosta Augustowski powiedział, że powiat udzielał pomocy finansowej i podejmował się realizacji inwestycji w przypadku każdej gminy, która deklarowała przeznaczenie jakichkolwiek środków własnych na wykonanie zadania. Następną gminą po Bargłowie Kościelnym pod względem ilości wykonanych inwestycji drogowych jest Gmina Płaska. Poinformował, że w związku z propozycją niektórych starostów uczestniczących w konwencie przyjęto stanowisko, zgodnie z którym w regionalnym programie operacyjnym powinny być ujęte drogi powiatowe o natężeniu ruchu powyżej 500 pojazdów na dobę. Powoduje to, że niektóre gminy, na terenie których drogi nie spełniają takich kryteriów, nie mają szans na ubieganie się o dofinansowanie wykonania inwestycji. Natomiast Zarząd Powiatu nie stosuje takich zasad w przypadku gmin z terenu powiatu augustowskiego, a w związku z wolą realizacji jakiegoś zadania przejmuje na siebie ciężar złożenia wniosku o środki unijne. Zapewnił, że Zarząd złoży do Urzędu Marszałkowskiego wnioski o dofinansowanie na wszystkie zadania inwestycyjne, które zostały ujęte w uchwale budżetowej na 2007 rok. Jednakże uzyskanie środków unijnych jest zależne od oceny wniosku przez Panel Ekspertów. Starosta dodał, że zostanie złożony również wniosek na przebudowę drogi Jeziorki- Biernatki-Turówka, a także ulicy Młodości i Kwaśnej w Augustowie. Wniosek na obie te ulice będzie opiewał na kwotę 5 mln zł.

Radny Władysław Rukściński wyjaśnił, że w swojej wypowiedzi użył słowa "kredyt", gdyż niezależnie od rodzaju zobowiązania, powiat będzie zobowiązany do dokonania zapłaty wobec wykonawcy.

Radny Czesław Warakomski stwierdził, że w celu zapewnienia racjonalnej realizacji zadań drogowych należy wykonywać je zgodnie z wcześniej ustalonym planem inwestycyjnym, który każdego roku jest przyjmowany przez Radę Powiatu. Wśród zadań ujętych w planie na bieżący rok została wpisana również przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa. Dodał, że zgodnie z wypowiedzią Starosty podjęcie uchwały, będącej przedmiotem dzisiejszych obrad, nie zablokuje realizacji pozostałych zadań zawartych w planie inwestycyjnym. Wyraził przekonanie, że wszystkie inicjatywy ze strony samorządów gminnych, które deklarują przeznaczenie środków na wspólną z powiatem realizację zadań drogowych, powinny być traktowane w sposób priorytetowy.

Radny Dariusz Szkiłądź w imieniu Klubu radnych PiS przedstawił następujące oświadczenie:
,, W dniu 20 września 2007 r. Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski zwołał nadzwyczajną sesję Rady Powiatu, której celem było podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i zawarcia umowy z wykonawcą oraz zaciągnięcia zobowiązań z tytułu realizacji inwestycji ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Stare Tajno oraz Barszcze - Pruska - Tajno Łanowe - Netta II. Co do wniosku złożonego przez Zarząd, Klub radnych PiS uważa, że był niemerytoryczny z racji tego, że pozbawiony był uzasadnienia. Klub radnych PiS Rady Powiatu wyraża swój sprzeciw przeciwko procedurze doboru dróg powiatowych, które mają być przedmiotem remontów. Nasz sprzeciw opiera się na braku konsultacji z wójtami gmin oraz merytorycznej debaty z radnymi powiatowymi. Zgodnie z projektem uchwały Zarząd Powiatu zaciągnie kredyt w wysokości ponad 5 mln zł, chcąc realizować inwestycję. Środki te powiększą zadłużenie powiatu do 16 mln zł. Podejmowanie przez Pana Starostę Franciszka Wiśniewskiego decyzji, tak poważnych, stoi w sprzeczności ze standardami demokracji oraz zasadami przyjętymi w pracy samorządu powiatowego. Pan Starosta Franciszek Wiśniewski w sposób tendencyjny dobiera drogi powiatowe na terenie miasta i powiatu do modernizacji, lekceważąc rzeczywiste potrzeby mieszkańców oraz wójtów w Powiecie Augustowskim. Klub radnych PiS Rady Powiatu domaga się szerokiej debaty na temat modernizacji dróg, będących w gestii Starostwa Powiatowego, i ustalania potrzeb i kolejności ich realizacji. Klub radnych PiS Rady Powiatu w świetle powyższego jednogłośnie odrzucił tekst uchwały zawarty w propozycji porządku obrad. Członkowie Klubu radnych PiS Rady Powiatu wierzą, że Zarząd Powiatu jako wnioskodawca oraz pozostali radni przychylą się do naszych argumentów, które są sprzeczne z poglądami Starosty Franciszka Wiśniewskiego”.
Następnie radny powiedział, że zdaniem członków klubu radnych PiS, Starosta ma sentyment do pewnych ulic na terenie miasta, jak również do pewnych gmin na terenie powiatu.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski wyjaśnił, że nie ma kompetencji do ustalania kolejności realizacji inwestycji drogowych, a należy to do właściwości Rady Powiatu. Ponownie poinformował, że zadanie pn. przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa zostało ujęte przez Radę w uchwale w sprawie budżetu powiatu na 2007 rok i wpisane jako pierwsza pozycja w wykazie zadań inwestycyjnych. Dodał, że nie ma żadnych sentymentów i szanuje każdy samorząd i wójta, który wychodzi z inicjatywą wspólnej realizacji zadań. Ze stanowiska klubu radnych PiS wynika wątpliwość w powodzenie współpracy z gminami, dlatego Rada powinna "liczyć na siebie".
Następnie Starosta odczytał pkt 14 projektu umowy, która ewentualnie zostanie zawarta z wykonawcą wyłonionym w przetargu o treści: "W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy lub nie otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej na realizację przedmiotu umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach".
Ponadto wyjaśnił, że powodem zwołania sesji nadzwyczajnej było stanowisko Unii Europejskiej, które wpłynęło 21 września br., zawierające potwierdzenie, że nakłady przeznaczone w bieżącym roku na zadania inwestycyjne będą wydatkami kwalifikowanymi.

Radny Dariusz Szkiłądź wyjaśnił, że jego wypowiedź zawierała stanowisko całego klubu PiS, a nie była wyłącznie jego opinią.
Wobec tego Starosta poprosił również o nie utożsamianie z jego osobą decyzji Rady Powiatu odnośnie doboru zadań inwestycyjnych.

Wójt Gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz poinformował, że Gmina Sztabin podejmowała inicjatywy wspólnego z powiatem wykonywania zadań na drogach powiatowych, czego dowodem jest porozumienie w tej sprawie zawarte z Zarządem Powiatu w 2005 r. Jednakże wówczas inwestycja na terenie Gminy nie została zrealizowana z powodu nie uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych. Przypomniał o fakcie odbytego pięć lat temu wspólnego spotkania wszystkich wójtów i burmistrzów z terenu powiatu, podczas którego ustalono zadania oraz harmonogram ich realizacji w poprzedniej kadencji. Zgłoszono wówczas kilka ciągów drogowych, a wśród nich również rozpatrywany ciąg Bargłów Kościelny – Lipszczany jako zadanie do wykonania w pierwszej kolejności. Ponadto przedmiotowa inwestycja została zaakceptowana przez wójtów i burmistrzów obecnych na spotkaniu zorganizowanym w bieżącej kadencji, w lutym 2007 r. Zdaniem Wójta w ww. ciągu pominięto odcinek drogi, który jest nieprzejezdny. Zapewnił, że Gmina Sztabin wyraża zgodę na udział finansowy w inwestycji, w kwocie określonej w uchwale z dnia 25 września br. Rady Gminy w tej sprawie pod warunkiem, że wszystkie odcinki ciągu drogowego zostaną włączone do wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych(uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu).
Poinformował, że przy 10% dofinansowaniu udział Gminy Sztabin w realizacji zadania na terenie Gminy wyniesie 1.824,558 zł, co gmina jest w stanie sfinansować. Przy rozłożeniu kosztów na trzy lata możliwe jest również dofinansowanie inwestycji w wysokości 20%, tj. ponad 3,6 mln zł. Natomiast w przypadku konieczności zapewnienia udziału własnego w większej kwocie, co wynika z informacji Marszałka Województwa, Gmina Sztabin takiego wyzwania nie podejmie, gdyż spowodowałoby to zablokowanie środków własnych na kolejne 15 lat. Dlatego też do rozważenia pozostanie kwestia realizacji zadania w sytuacji zapewnienia dofinansowania ze środków unijnych w granicach 40% kosztów i rezygnacji Gminy Sztabin z tego przedsięwzięcia.

Starosta Augustowski poinformował, że zasady współpracy z gminami w zakresie realizacji inwestycji przyjęte przez Zarząd Powiatu są takie same dla wszystkich samorządów gminnych. Dzięki tej współpracy w bieżącym roku na terenie Gminy Nowinka wykonano wiele drobnych prac, tj. chodników dla pieszych i zatok parkingowych. Zrealizowano również pewien zakres prac na terenie Gminy Sztabin.
Starosta powiedział, że Zarząd Powiatu miał obawy co do możliwości sfinansowania wkładu własnego w realizacji ciągu drogowego Bargłów Kościelny-granica Państwa przez Gminę Sztabin. Pomimo to w ramach wniosku o dofinansowanie ww. ciągu został ujęty również odcinek drogi, wskazany w wypowiedzi Wójta Gminy Sztabin. W związku z zadeklarowaniem przez Gminę pokrycia udziału własnego, przedmiotowy odcinek ciągu zostanie wykonany jako trzeci etap zadania. Jednakże w przypadku możliwości uzyskania dofinansowania inwestycji ze środków unijnych w wysokości jedynie 40% kosztów, niezbędne będzie ponowne rozpatrzenie kwestii jej realizacji.

Radny Kazimierz Skokowski zapytał, na jakiej podstawie radni mają podejmować decyzję w sprawie realizacji przedmiotowej inwestycji. Przypomniał, że na jednym z pierwszych posiedzeń Komisji Budżetu i Finansów zwracał się z prośbą o przekazanie wszystkim radnym informacji na temat inwestycji drogowych prowadzonych i wykonanych w poszczególnych gminach oraz wysokości środków przeznaczonych na te zadania z budżetu powiatu od początku funkcjonowania samorządu powiatowego. Stwierdził, że każda gmina powinna być traktowana na równych zasadach i mieć taką samą możliwość ubiegania się o środki. Dodał, że aktualnie nie posiada wiedzy na temat inwestycji jakie dotychczas były realizowane w poszczególnych gminach.

Starosta Augustowski wyjaśnił, że informacje na temat prowadzonych inwestycji łącznie z poniesionymi nakładami finansowymi na ich realizację są zamieszczane na stronie internetowej wraz z uchwałami dotyczącymi budżetu powiatu.

Radna Małgorzata Bielang stwierdziła, że powyższa dyskusja świadczy o potrzebie przeprowadzenia szerszych konsultacji społecznych w sprawie budowy i remontów dróg. Odnośnie realizacji omawianej inwestycji, oprócz Wójta Gminy Bargłów Kościelny, wypowiedzieli się wójtowie dwóch innych gmin, prezentując odmienne stanowisko, a pozostali, którzy nie uczestniczą w sesji, wyraziliby również swoje niezadowolenie. Dodała, że współpraca pomiędzy gminami a powiatem nie układa się tak dobrze, jak ocenia ją Starosta, gdyż chociażby z wypowiedzi wójta Gminy Płaska wynika, że "pozostawia ona wiele do życzenia". Radna zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy wysokością możliwego dofinansowania inwestycji ze środków unijnych, gdyż zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Wójta Gminy Płaska będzie ono wynosiło 50%, natomiast zgodnie z wypowiedzią Starosty będzie stanowiło 80-90% kosztów zadania. Następnie zwróciła się z apelem, aby każdy radny przed przystąpieniem do głosowania indywidualnie przeanalizował swoją decyzję w tej sprawie. Stwierdziła, że w przypadku zaciągnięcia przez powiat zobowiązania z tytułu wykonania zadania na terenie Gminy Bargłów Kościelny i uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej w mniejszej wysokości, niż wynika z informacji Starosty, niezbędne będzie jego pokrycie poprzez zaciągnięcie kredytu. Nawiązując do wypowiedzi Starosty na jednej z poprzednich sesji Rady, z której wynikało, że w pierwszej kadencji powiat zadłużyli radni, stwierdziła, że podejmując w dniu dzisiejszym decyzję o zaciągnięciu zobowiązania radni muszą pamiętać, że w konsekwencji mogą odpowiadać za zadłużenie powiatu. W związku z wypowiedzią Starosty na temat Klubu PiS wyjaśniła, że radni klubu wyrażają wolę wspólnego z pozostałymi radnymi "budowania na równych prawach i poprzez równe traktowanie". Domagają się jednak, aby współpraca z radnymi, a także z poszczególnymi wójtami i burmistrzami była jasna i klarowna. Powiedziała, że przy aktualnym stanie zadłużenia powiatu, klub radnych PiS nie wyrazi swojego poparcia dla zaciągnięcia zobowiązania w wysokości ponad 5 mln zł.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski przypomniał, że w poprzedniej kadencji, pomimo braku wolnych środków finansowych, powiat wspólnie z gminami realizował inwestycje. Świadczy o tym m. in. wybudowanie ok. 50 km dróg na terenie powiatu, ale było to możliwe jedynie dzięki podejmowaniu odważnych decyzji. Wyjaśnił, że zgodnie z materiałami przedłożonymi przez Urząd Marszałkowski możliwe będzie uzyskanie dofinansowania zadań w wysokości 90% wartości. Natomiast Marszałek Województwa w swojej wypowiedzi podczas ostatniej narady starostów mówił o innych kwotach. W chwili obecnej nie ma jednak ostatecznego stanowiska w tej sprawie, gdyż nie została dotychczas podjęta przez organy samorządu województwa stosowana uchwała określająca wielkość dofinansowania. Następnie Starosta ponownie odczytał treść §14 umowy z ewentualnym wykonawcą, po czym zwrócił się z wnioskiem do radnych o podjęcie uchwały przedkładanej przez Zarząd.

Wójt Gminy Bargłów Kościelny Andrzej Kwieciński zapewnił, że w sytuacji uzyskania dofinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej w wysokości mniejszej niż 80%, decyzję o jej realizacji podejmie Rada Powiatu. Podobnie Rada Gminy Bargłów Kościelny, która zadeklarowała sfinansowanie udziału własnego do 20% wartości zadania, będzie musiała w takim przypadku ponownie zająć stanowisko w tej sprawie. Następnie powiedział, że nie wie skąd Wójt Gminy Płaska powziął informacje na temat 50-procentowego dofinansowania, gdyż podczas narady z przedstawicielami samorządów, w której Wójt nie uczestniczył, Marszałek Województwa mówił o wysokości 70-80%. Zwrócił się również z prośbą do Wójta Gminy Płaska o wypowiadanie się w imieniu swojej Gminy, a nie gminy Bargłów Kościelny. Stwierdził, że nie wykonanie powyższej inwestycji na terenie Gminy Bargłów Kościelny narazi powiat na wysokie koszty bieżące, które w chwili obecnej, w celu zapewnienia możliwości korzystania z drogi przez mieszkańców
24 okolicznych wsi, wynoszą ok. 400 tys. zł. Poinformował, że w przypadku uzyskania dofinansowania zadania w wysokości jedynie 50%, Rada Gminy Bargłów Kościelny podejmie starania o przejęcie dróg powiatowych na terenie Gminy i wykonywanie inwestycji o mniejszej wartości w ramach środków własnych Gminy.

Radna Małgorzata Bielang poinformowała, że stanowisko Wójta Gminy Bargłów Kościelny jest zbieżne z propozycjami klubu radnych PiS w sprawie przejęcia przez poszczególne gminy dróg powiatowych położonych na ich terenie wraz ze środkami przyznawanymi na ich utrzymanie z budżetu państwa. Jednakże temat ten powinien być przedmiotem oddzielnych konsultacji.

Wójt Gminy Płaska Wiesław Gołaszewski wyjaśnił, że informacje o 50-procentowym dofinansowywaniu zadań uzyskał w wyniku rozmów z dwoma radnymi województwa. Stwierdził, że treść §14 umowy z ewentualnym wykonawcą, cytowanego przez Starostę, jest niekompletna, gdyż nawet w przypadku uzyskania dofinansowania w wysokości 50%, powiat będzie zobowiązany do realizacji zadania. W związku z tym przedmiotowy zapis wymaga doprecyzowania poprzez określenie kwoty zakładanego dofinansowania.

Starosta Augustowski podziękował za przedstawioną propozycję zmiany zapisów umowy z wykonawcą. Świadczy to o tym, że również Wójt Gminy Płaska uważa przebudowę ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Lipszczany za inwestycję ważną dla powiatu augustowskiego i dostrzega potrzebę jego realizacji. Następnie wyjaśnił, że zgodnie z powyższym zapisem umowy w każdej chwili istnieje możliwość przerwania prac nad wykonaniem inwestycji. Zapytał, w jaki sposób Wójt Gminy Płaska ocenia współpracę z Zarządem Powiatu.

Wiesław Gołaszewski, Wójt Gminy Płaska wyjaśnił, że nie ma zarzutów odnośnie współpracy, a zabierając głos w dyskusji, reprezentuje interes gminy Płaska. Dodał, że skoro widzi zagrożenie dla powiatu związane z realizacją inwestycji, to czuje się zobowiązany do poinformowania o tym. Z takich powodów wystąpił również z inicjatywą przejęcia zadań związanych z utrzymaniem dróg powiatowych na terenie Gminy Płaska w okresie zimowym, co stanowiło problem dla powiatu. Ponownie stwierdził, że realizacja zadania w przypadku uzyskania dofinansowania w wysokości 50 % jego wartości spowoduje zagrożenie dla powiatu, w związku z czym przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu niezbędne jest zorganizowanie spotkania z udziałem w szczególności wójtów gmin, podczas którego można byłoby wypracować nowe rozwiązania. Jego zdaniem ciąg drogowy Bargłów Kościelny-Lipszczany w całości jest niewykonalny, tym bardziej, że gminy deklarują różne kwoty dofinansowania tj. Bargłów - 20%, Sztabin - 10%. Dlatego też lepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie zadania na kilka mniejszych odcinków, które mogłyby realizować poszczególne gminy.

Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski powiedział, że dokonywanie oceny ważności danej inwestycji jest zadaniem Panelu Ekspertów przy Urzędzie Marszałkowskim, w związku z czym nie należy z góry skazywać jej na niepowodzenie.

Radna Krystyna Grajewska przypomniała o roli radnych powiatowych, którzy nie powinni kierować się prywatą, a reprezentować interesy wszystkich mieszkańców powiatu. Powiedziała, że nie jest dla niej zrozumiałe stanowisko klubu radnych PiS, gdyż obecnie Rada nie kończy jeszcze swojej kadencji i będzie miała nadal możliwość decydowania, jakie inwestycje drogowe będą realizowane w następnej kolejności. Ponadto nie należy przekreślać priorytetów, które zostały wypracowane przez Radę Powiatu poprzedniej kadencji. W związku z tym Rada powinna podjąć w ramach swoich kompetencji wszelkie możliwe działania w celu realizacji ciągu drogowego Bargłów Kościelny-Lipszczany, tym bardziej, że rozmowy o tej inwestycji trwają od pięciu lat. Stwierdziła, że zgodnie z propozycją wójta Gminy Płaska, niezbędne jest uszczegółowienie treści §14 umowy z wykonawcą w zakresie zakładanego dofinansowania inwestycji ze środków unijnych. Jednakże o wysokości możliwego dofinansowania zadania decyduje Sejmik Województwa, a jego przyznanie zależy od oceny wniosku przez Panel Ekspertów.
Następnie radna wyjaśniła przyczynę wstrzymania się od głosu przy rozpatrywaniu na poprzedniej sesji skargi mieszkańców ulicy Młodości w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski zwracając sie do wójta Gminy Płaska powiedział, że nie powinien wypowiadać się on w imieniu innych gmin na temat ich kondycji finansowej. Przypomniał, że przychylając się do wniosku Wójta oraz Rady Gminy Płaska, Rada Powiatu postanowiła o przekazaniu Gminie utrzymania dróg powiatowych w okresie zimowym. Ponadto w budżecie powiatu zostały uwzględnione wszystkie zadania inwestycyjne na terenie Gminy Płaska, które zostały zgłoszone po naradzie wszystkich wójtów z Zarządem Powiatu. Dlatego też zadaniem Wójta powinna być współpraca z Zarządem w celu wspólnej realizacji inwestycji.

W związku z wyczerpaniem listy mówców oraz brakiem innych pytań dotyczących przedłożonego przez Zarząd Powiatu projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu zarządził głosowanie.

W momencie głosowania na sali obrad było obecnych 16 radnych.

Roman Krzyżopolski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie 11 głosami „za”, przy 5 głosach "przeciwnych" i braku głosów "wstrzymujących się" podjęła uchwałę Nr 73/XII/07 w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w tym postępowaniu oraz zaciągnięcia zobowiązań z tytułu realizacji inwestycji pn. "Przebudowa ciągu drogowego Bargłów Kościelny - Granica Państwa" (uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

Radna Małgorzata Bielang zgłosiła wniosek o zaprotokołowanie imienne sposobu głosowania przez radnych klubu PiS, na co Przewodniczący Rady wyraził zgodę.
Przeciwko uchwale głosowali radni:
- Kazimierz Skokowski,
- Zenon Sieńko,
- Władysław Rukściński,
- Małgorzata Bielang,
- Dariusz Szkiłądź.

Radny Adam Medykiewicz, zwracając się do radnych Zenona Sieńko i Kazimierza Skokowskiego, reprezentujących gminy Sztabin i Lipsk, poprosił o przekazanie mieszkańcom tych gmin informacji o podjęciu uchwały w sprawie przebudowy ciągu drogowego Bargłów Kościelny-Lipszczany i wyjaśnienie powodów głosowania przez nich przeciwko uchwale.


Ad. pkt 4) - Zakończenie obrad.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu podziękował radnym i innym obecnym osobom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia o godz. 14 43 zamknął XII nadzwyczajną sesję Rady Powiatu w Augustowie.


Przewodniczący Rady Powiatu

Roman Krzyżopolski


Protokołowała:

Dorota Wiszniewska


Załączniki do protokołu w formie papierowej są dostępne do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie.

Metryka strony

Udostępniający: Wydział Organizacyjno - Prawny

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2008-01-02

Data modyfikacji: 2008-01-02

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2008-01-02