Protokół Nr 15/08

Protokół Nr XV/08
z XV sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 12 lutego 2008 r.




Ad. pkt 1) – Otwarcie obrad.

XV Sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 12 00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przy ul. Brzostowskiego 2. Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski otworzył obrady, a następnie powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
Stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w chwili obecnej w sesji uczestniczy 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

W momencie stwierdzania prawomocności obrad nie był obecny radny Dariusz Szkiłądź - dołączył do grona Rady Powiatu w trakcie realizacji punktu 2 porządku obrad.



Ad. pkt 2) – Przedstawienie porządku obrad.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, że proponowany porządek obrad (załącznik nr 3 do protokołu) został dostarczony wraz z materiałami na sesję oraz zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zaproponować jego zmianę bądź uzupełnienie.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku sesji dwóch projektów uchwał, tj.:

1)projektu uchwały w sprawie inicjatywy ustanowienia sztandaru Powiatu Augustowskiego (załącznik nr 4 do protokołu),
2)projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie (załącznik nr 5 do protokołu).

Uzasadniając powyższy wniosek Starosta poinformował, że jednym z głównych punktów obchodów jubileuszu 200 - lecia tradycji Powiatu Augustowskiego, planowanych w czerwcu 2008 roku, będzie poświęcenie i nadanie Powiatowi sztandaru. Przypomniał, że inicjatywę w tej sprawie, a także niezbędne działania podjęła Rada Powiatu poprzedniej kadencji. Natomiast zatwierdzenie zmian w statucie SPZOZ w Augustowie wynika z potrzeby uaktualnienia struktury organizacyjnej Zakładu zgodnie z obecnym stanem faktycznym. Temat ten był przedmiotem posiedzenia Rady Społecznej przy SPZOZ w dniu 01 lutego br.
Następnie Starosta zaproponował ujęcie projektu uchwały dotyczącego zatwierdzenia zmian w Statucie SPZOZ w punkcie 4 porządku obrad, natomiast rozpatrzenie projektu w sprawie inicjatywy nadania sztandaru powiatowi przed punktem "odpowiedzi na interpelacje radnych".

Radna Małgorzata Bielang stwierdziła, że temat ustanowienia sztandaru powiatu nie wymaga szczegółowej analizy i nie powinien być dyskusyjny. Natomiast wprowadzenie zmian w statucie SPZOZ jest zbyt poważną sprawą, aby bez wcześniejszego zapoznania się z materiałami radni mogli przystąpić do głosowania i podjąć decyzję. W związku z tym zgłosiła wniosek o przesunięcie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie SPZOZ na następną sesję Rady Powiatu.

Starosta Augustowski poinformował, że temat zmiany Statutu SPZOZ zostanie przedstawiony przez Dyrektora Zakładu, w związku z czym podtrzymuje zgłoszony wniosek.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, że wprowadzenie powyższego projektu uchwały do porządku sesji nie oznacza, że głosowanie nad nim nie zostanie poprzedzone dyskusją. Temat zmian w Statucie szpitala był przedmiotem analizy Rady Społecznej przy SPZOZ, która jednomyślnie podjęła uchwałę Nr 1/08 w tej sprawie.

Radny Władysław Rukściński powiedział, że podziela wątpliwości zgłoszone przez radną Małgorzatę Bielang i poprosił o wyjaśnienie prawomocności podejmowania zgłoszonej uchwały.

Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie ze statutem Powiatu Augustowskiego Rada Powiatu może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmianę ustalonego porządku obrad bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Ponadto wnioskodawcą wprowadzenia projektu uchwały do porządku obrad jest Zarząd Powiatu, który posiada inicjatywę uchwałodawczą.

Tadeusz Pieślak radca prawny wyjaśnił, że procedura dotycząca sposobu zawiadamiania i doręczania materiałów jest prawidłowa. Dodał, że wniosek Zarządu Powiatu o wprowadzenie do porządku sesji dodatkowych projektów uchwał powinien być przegłosowany.

Przewodniczący Rady Powiatu podsumował zgłoszone wnioski do porządku obrad. W pierwszej kolejności poddał pod głosowanie wniosek radnej Małgorzaty Bielang o nie wprowadzanie do porządku sesji projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SPZOZ. Zaproponował też przeprowadzenie dwóch oddzielnych głosowań nad projektami uchwał Zarządu Powiatu.

W momencie głosowania na sali obrad było obecnych 19 radnych.

W związku z trudnościami związanymi z ustaleniem wyników głosowania nad wnioskiem radnej Małgorzaty Bielang Wicestarosta Augustowski - Jarosław Szlaszyński zgłosił wniosek formalny o przeprowadzenie reasumpcji głosowania proponując jednocześnie przegłosowanie w pierwszej kolejności wniosku Starosty Augustowskiego.

W głosowaniu jawnym "za" wprowadzeniem do porządku obrad jako punktu 4 projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie SPZOZ w Augustowie zgłoszonego przez Starostę Augustowskiego, głosowało 14 radnych, 4 radnych było "przeciwnych" i nikt nie "wstrzymał się od głosu". Radny Zenon Sieńko nie brał udziału w głosowaniu.
Natomiast "za" ujęciem w porządku sesji przed punktem dotyczącym "odpowiedzi na interpelacje radnych" projektu uchwały w sprawie inicjatywy ustanowienia sztandaru Powiatu Augustowskiego głosowało 19 radnych, nikt nie był "przeciwny" i nikt nie "wstrzymał się od głosu".
Na podstawie wyników głosowań Przewodniczący Rady stwierdził, że projekty uchwał zgłoszone przez Starostę zostały bezwzględną większością głosów wprowadzone do porządku obrad i zostaną rozpatrzone odpowiednio w punkcie 4 oraz punkcie 15.

W głosowaniu jawnym "za" przyjęciem porządku XV sesji z uwzględnieniem wprowadzonych zmian głosowało 14 radnych, 2 radnych było "przeciwnych", 2 radnych "wstrzymało sie od głosu" i jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu. W związku z tym Rada Powiatu przystąpiła do realizacji porządku, obejmującego niżej wymienione punkty:

1.Otwarcie obrad.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
4.Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.
5.Sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2007 r.
6.Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w 2007 roku.
7.Interpelacje radnych.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 rok.
9.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 52/VII/03 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów, zmienionej uchwałą Nr 131/XVII/04 Rady Powiatu z dnia 17 września 2004 r.
10.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Powiatu Augustowskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2008 rok".
11.Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 3 Maja 37.
12.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi firmy "Your School" Centrum Nauki Języków Obcych Sylwia i Jan Rubkiewicz s. c. w Warszawie.
13.Sprawozdania z działalności komisji stałych Rady Powiatu za 2007 rok.
14.Podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia planu pracy na 2008 rok:
  • Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.
  • Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu.
  • Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu.
  • Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu.
  • Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu.
15.Podjęcie uchwały w sprawie inicjatywy nadania sztandaru Powiatu Augustowskiego.
16.Odpowiedzi na interpelacje radnych.
17.Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Powiatu z dnia 28 grudnia 2007 roku.
18.Wolne wnioski i zapytania.
19.Zamknięcie obrad.

Ad. pkt 3) – Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie w okresie międzysesyjnym o następującej treści:

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado,
Składam Wysokiej Radzie sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 28 grudnia 2007r. do 12 lutego 2008r.
Zarząd Powiatu w okresie sprawozdawczym odbył 4 posiedzenia, na których podjął 30 uchwał.
Łącznie z projektami, zgłoszonym na dzisiejszej sesji Rady, Zarząd przyjął i skierował pod obrady Wysokiej Rady 6 projektów uchwał.
Wszystkie przyjęte przez Zarząd projekty uchwał będą szczegółowo omawiane podczas realizacji poszczególnych punktów porządku obrad dzisiejszej sesji.

Wysoka Rado,
Zakończyła się procedura konkursowa na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Lipsku. Podlaski Kurator Oświaty nie wniósł zastrzeżeń, co do przedstawionej kandydatury.
W związku z tym Zarząd Powiatu powierzył to stanowisko Panu Jerzemu Krysztopikowi na okres od 1 marca 2008r. do 31 sierpnia 2012 roku.

Szanowni Państwo,
W porozumieniu z dyrektorem Augustowskiego Centrum Edukacyjnego oraz dyrektorem Zespołu Szkól Technicznych, Zarząd postanowił, że od 1 lutego 2008 roku zostaną utworzone:

1.jeden oddział klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład ACE Centrum Kształcenia Ustawicznego w Augustowie,
2.oraz jeden oddział klasy pierwszej Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych Nr 2, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych w Augustowie, kształcący w zawodach technik mechanik i technik żywienia i gospodarstwa domowego.


Zarząd ustalił wysokość dotacji w 2008r. na jednego ucznia niepublicznych szkół dla dorosłych o uprawnieniach szkół publicznych, wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Augustowskiego.
Zarząd Powiatu ustalił także wysokości dodatków motywacyjnych i funkcyjnych dyrektorom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Augustowski na okres od  1 marca do 31 sierpnia 2008 r. Najniższa kwota dodatku motywacyjnego to 250 zł, najwyższa 800 zł. Najniższy przyznany dodatek funkcyjny wynosi 450 zł , natomiast najwyższy 950 zł.

Zarząd Powiatu dokonał ustaleń w zakresie współorganizacji i współfinansowania uroczystości, konkursów i zawodów sportowych w 2008r. Zarząd postanowił, że:
- na konkursy i imprezy z zakresu oświaty i wychowania przeznaczy w roku bieżącym kwotę 27.200 zł,
- na uroczystości i konkursy z zakresu kultury i sztuki kwotę 14.600 zł,
- na zawody i imprezy sportowe - 19.000 zł.
Są to środki ujęte w budżecie powiatu na 2008 rok.

Wysoka Rado,
Zarząd zatwierdził rozliczenia dotacji przedstawione przez:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie przeznaczoną na dofinansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Augustowie,
Policealną Szkołę Ochrony i Informatyki w Augustowie,
Panią Ewę Wójcik na prowadzenie VI Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz Szkoły Policealnej Nr 5 w Augustowie,
oraz rozliczenie dotacji przedstawione przez Zakład Doskonalenia w Białymstoku, gdzie dotacja była udzielona na prowadzenie Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz Szkoły Policealnej ZDZ w Białymstoku z siedzibą w Augustowie.

Zarząd stwierdził, że dotacje zostały wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zarząd Powiatu postanowił o zakupie w ilości 150 sztuk Informatora turystycznego województwa podlaskiego. Cena jednej sztuki to 7,50 zł. Informator zwiera oferty turystyczne naszego województwa, aktualne adresy, telefony, miejsca noclegowe, atrakcje turystyczne a także katalog imprez cyklicznych organizowanych na terenie województwa podlaskiego. Zdaniem Zarządu, informator, stanowi ciekawy materiał promocyjny.

Wysoka Rado,
Powiat Augustowski w roku ubiegłym zajął w rankingu Powiatów, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich trzecie miejsce na 379 powiatów w Polsce.
Na to zaszczytne i wysokie miejsce złożyła się praca zespołowa wielu osób. Jest to promocja dla naszego Powiatu i informacja o tym powinna, zdaniem Zarządu być rozpowszechniona. Zostanie ona zamieszczona min. w materiałach promocyjnych w Magazynie Gospodarczym „Fakty”, który ukaże się z okazji Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w kwietniu br. Na opublikowanie tego materiału Zarząd przeznaczył kwotę 1098 zł,

Zarząd postanowił także kontynuować umowę z Augustowskimi Palcówkami Kultury w Augustowie na redagowanie i publikowanie „Wiadomości Powiatowych” na łamach Przeglądu Augustowskiego. Roczny koszt publikacji Wiadomości Powiatowych to kwota 3660 zł.
Na wniosek Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie Zarząd, jako Poręczyciel, dokonał zapłaty zobowiązania SP ZOZ w Augustowie wynikającego z zawartej z BRE Bankiem Hipotecznym S.A. w Warszawie umowy kredytu w wysokości 29.708,70 zł.
Zarząd przyjął także plan finansowy zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami na 2008 rok. W ramach posiadanych kompetencji Zarząd określił ostateczne kwoty dochodów i wydatków jednostek budżetowych na 2008r. Zarząd upoważnił kierowników tych jednostek do:
1)dokonywania przeniesień w planie przychodów dochodów własnych i wydatków nimi finansowanych. Upoważnienie to obowiązuje do dnia 31 grudnia 2008 roku
2)zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w 2009r. jest niezbędna dla zapewnienia ciągłości działania powiatu i termin zapłaty upływa w 2009 roku.

Szanowni Państwo,
Na wniosek Zarządu Województwa Podlaskiego Zarząd opiniował projekt „Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego na lata 2007-2010". Opinia Zarządu do tego projektu była tym razem pozytywna.

W związku z planowaną modernizacją drogi powiatowej - ulicy Głowackiego, Zarząd podjął działania w celu pozyskania na rzecz powiatu nieruchomości przylegających do tej ulicy i przeznaczonych pod jej poszerzenie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym celu Zarząd Powiatu postanowił nabyć nieruchomość zabudowaną o powierzchni 0,0185 ha, położoną w Augustowie obręb 2.

Wysoka Rado,
Jak już informowałem w sprawozdaniu na poprzedniej Sesji Rady, Zarząd zawarł umowę darowizny z Nadleśnictwem Augustów, w wyniku której Nadleśnictwo przekaże dla Powiatu Augustowskiego kwotę 10.000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu pojazdów dla Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Dodam, że także z Nadleśnictwa w Szczebrze oraz Nadleśnictwa Płaska w Żylinach na ten cel zostały przeznaczone środki finansowe w formie darowizny, także po 10 tys. zł z każdego z nadleśnictw.

Szanowni Państwo,
Zarząd Powiatu postanowił powierzyć Pani Janinie Osewskiej koordynowanie prac związanych z wydaniem antologii o Powiecie Augustowskim pod nazwą „Powiat Augustowski w prozie i poezji”. Wartość projektu to 21 tys. zł. Antologia ma być wydana do 31 maja 2008r. Jej promocja odbędzie się w czerwcu 2008 r. w ramach obchodów 200-lecia Tradycji Powiatu Augustowskiego.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado,
Przedkładając niniejsze sprawozdanie, proszę o jego przyjęcie”.

Do przedłożonego sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu nie zgłoszono żadnych pytań,
w związku z czym Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu bez uwag przyjęła ww. sprawozdanie.

Ad. pkt 4) - Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Sławomir Kosidło - Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Augustowie przedstawił propozycje zmian w statucie Zakładu, które zostały zaakceptowane przez Radę Społeczną działającą przy SPZOZ. Dotyczą one schematu struktury organizacyjnej szpitala i wynikają z trzech przyczyn, tj.:
1) w związku z "outsourcingiem" od dnia 01 października 2007 r. Diagnostycznego Laboratorium Medycznego, zgodnie z zaleceniami Podlaskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Białymstoku niezbędne jest wykreślenie w punkcie 5) Poradnie i pracownie diagnostyczne podpunktu 8).
Nie wprowadzenie ww. zmiany w świetle stanowiska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wiązałoby się z sankcjami formalno-prawnymi i administracyjnymi.
2) na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia proponowane jest dokonanie w punkcie 5) podpunkt 5) zmiany nazwy Poradni Hepatologicznej na Poradnię Chorób Zakaźnych.
Z uwagi na fakt, że Poradnia Hepatologiczna nie posiada specjalisty z zakresu wykonywanych przez nią świadczeń, w związku z czym spełnia wymogów formalnych, powyższa zmiana pozwoli na uniknięcie utraty przez szpital środków finansowych wynikających z kontraktu z NFZ na tę poradnię. Natomiast pomimo zmiany nazwy poradni będzie ona nadal świadczyła dotychczasowe usługi.
3) zgodnie z wnioskiem krajowego i wojewódzkiego konsultanta ds. rehabilitacji oraz Narodowego Funduszu Zdrowia proponowane jest wykreślenie w punkcie 4 Oddziały Zakładu - Dziennego Oddziału Rehabilitacji Ogólnej i wpisanie w punkcie 5 Poradnie i pracownie diagnostyczne podpunktu 8) - Ośrodek Rehabilitacji Dziennej.

Radny Władysław Rukściński powiedział, że z przedstawionego uzasadnienia wynika, iż zmiany w Statucie SPZOZ są wymuszone wytycznymi m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia i mają służyć poprawie funkcjonowania Zakładu i osiągnięciu lepszych wyników finansowych.

Dyrektor SPZOZ wyjaśnił, że zmiany w Statucie nie mają wpływu na pracę poszczególnych jednostek Zakładu ani też wynik finansowy, a ograniczają się jedynie do zmiany nazewnictwa.

Radny Władysław Rukściński stwierdził, że skoro nie wprowadzenie zmian w statucie szpitala wiązałoby się z dalszym wykonywaniem przez SPZOZ pewnych zadań w ramach własnych środków, które nie zostałyby zrefundowane przez NFZ, to mają one związek z pracą Zakładu oraz wpływają na sytuację finansową.

Dyrektor SPZOZ wyjaśnił, że nie dokonanie zmiany nazwy Poradni Hepatologicznej uniemożliwiłoby jej dalsze działanie z uwagi na brak specjalisty w tej dziedzinie.

Radna Małgorzata Bielang wyraziła obawę, czy zmiana nazwy Dziennego Oddziału Rehabilitacji Ogólnej na Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, nie będzie skutkowała zmianą sposobu załatwiania pacjentów. Ponadto dodała, że uzasadnienie dołączone do projektu uchwały jest jej zdaniem niepełne i nie wyjaśnia powodów zmian w statucie.

Sławomir Kosidło zapewnił, że zmiana nazewnictwa nie spowoduje zmian wskazanych przez radną.
Radny Dariusz Szkiłądź zapytał, czy proponowane zmiany były opiniowane przez inne gremium niż Rada Społeczna przy SPZOZ np. środowisko medyczne Zakładu.

Dyrektor SPZOZ wyjaśnił, że zmiany Statutu nie wymagają konsultacji i zgody załogi.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość mają prawo uczestnictwa w posiedzeniach Rady Społecznej przy SPZOZ, podczas których mogliby zapoznać się z trybem jej pracy a także tematyką spraw, będących przedmiotem obrad. Pozwoliłoby to na uniknięcie wielu wątpliwości.

Do projektu ww. uchwały nie zgłoszono innych pytań, w związku z czym przystąpiono do głosowania.

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu
w Augustowie 17 głosami „za”, przy 2 głosach „wstrzymujących się” oraz braku głosów „przeciwnych” podjęła Uchwałę Nr 90/XV/08 w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie (uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu).


Ad. pkt 5) – Sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2007 r.

Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Krzyżopolski poinformował, że zgodnie z art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym Starosta składa Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok ubiegły. Sprawozdanie to zostało przedłożone w ustawowym terminie tj. przed końcem stycznia 2008 r.

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski przedstawił sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2007 rok o następującej treści:


„W 2007 r. odbyły się 4 posiedzenia komisji.
Na pierwszym posiedzeniu komisja zapoznała się ze stanem bezpieczeństwa porządku publicznego, bezpieczeństwa pożarowego, stanem sanitarnym, stanem bezpieczeństwa w rolnictwie oraz potencjalnymi zagrożeniami występującymi w Powiecie Augustowskim. Ponadto przyjęty został plan pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na 2007r. Obejmował on następujące tematy:
1.Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2006r.
2.Ocena stanu sanitarnego obiektów za 2006r.
3.Stan bezpieczeństwa pożarowego w 2006r.
4.Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie indywidualnym na terenie Powiatu Augustowskiego.
5.Główne założenia i cele rządowego programu „Razem Bezpieczniej”.
6.Przygotowanie jednostek do zabezpieczenia sezonu turystycznego, w tym zabezpieczenie obszarów wodnych i przywodnych.
7.Ratownictwo wodne – zadania i możliwości jednostek ochrony przeciwpożarowej Powiatu Augustowskiego.
8.Zgromadzenia publiczne a zagrożenie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
9.Współdziałanie służb ratowniczych w czasie działań ratowniczych.
10.Ochotnicze Straże Pożarne – rola i zadania w funkcjonowaniu ratownictwa.
11.Przestępczość nieletnich i patologie społeczne występujące na obszarze Powiatu Augustowskiego. Ocena skuteczności przedsięwzięć w ramach programu „Razem Bezpieczniej”.
12.Ocena skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa na drogach Powiatu Augustowskiego.
Ze względu na bieżące wydarzenia na przestrzeni 2007 roku rozszerzono tematykę posiedzeń komisji o zagadnienia dotyczące wzrostu zagrożenia terrorystycznego i procedury przeciwdziałania ptasiej grypie.
Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku po zapoznaniu się z informacjami poszczególnych służb, inspekcji i straży funkcjonujących na obszarze Powiatu Augustowskiego w zakresie przygotowania do sezonu turystycznego w 2007 roku powołała międzyinstytucjonalny zespół, którego zadaniem było przeprowadzenie kontroli stanu przestrzegania przepisów przez podmioty świadczące usługi w letnim sezonie turystycznym. W skład zespołu weszli przedstawiciele:
1.Straży Miejskiej w Augustowie,
2.Komendy Powiatowej Policji w Augustowie,
3.Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie,
4.Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Augustowie,
5.Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie,
6.Urzędu Gminy w Płaskiej.
Kontrolą zostało objętych 8 obiektów turystycznych (ośrodków wypoczynkowych, pól namiotowych, plaż oraz obiektów małej gastronomii) znajdujących się na terenie Powiatu Augustowskiego. Podczas wykonywanych czynności kontrolnych zespół szczególną uwagę zwrócił na:
1.bezpieczeństwo, zabezpieczenie i wyposażenie kąpielisk,
2.wyposażenie ośrodków w sprzęt turystyczny oraz wyposażenie sprzętu wodnego w środki ratunkowe i asekuracyjne,
3.utrzymanie czystości, ochronę przyrody, porządek, estetykę, prawidłowość postępowania z odpadami komunalnymi,
4.spełnienie obowiązków przez właścicieli zwierząt zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi,
5.bezpieczeństwo obiektów, przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i ich wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.
Kontrolę przeprowadzono na podstawie obowiązujących przepisów o kulturze fizycznej, usługach turystycznych, utrzymania czystości i porządku w gminach, przepisów weterynaryjnych oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa budynków i ochrony przeciwpożarowej.
Z przeprowadzonych kontroli zostały sporządzone protokoły, w których zawarto uwagi, wnioski oraz zalecenia pokontrolne. Podczas prowadzonych kontroli sprawdzających stwierdzono, iż wszystkie zalecenia zostały wykonane.
Poszczególne powiatowe służby, inspekcje i straże na bieżąco informowały Powiatową Komisję Bezpieczeństwa i Porządku o zagrożeniach występujących na obszarze Powiatu Augustowskiego oraz podejmowanych działaniach w tym zakresie.
Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku współdziałała z poszczególnymi służbami, inspekcjami i strażami funkcjonującymi na obszarze Powiatu Augustowskiego a także innymi jednostkami organizacyjnymi wykonującymi na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
Wszystkie posiedzenia Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbyły się z udziałem zaproszonych na nie burmistrzów i wójtów z Powiatu Augustowskiego”.
(sprawozdanie podpisane przez Starostę stanowi załącznik nr 7 do protokołu)

Do przedłożonego sprawozdania z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2007 r. nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady Roman Krzyżopolski stwierdził, że Rada Powiatu bez uwag przyjęła ww. sprawozdanie. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym zostanie ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Ad. pkt 6) - Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w 2007 roku.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, Rzecznik Konsumentów w terminie do dnia 31 marca każdego roku przedkłada Radzie do zatwierdzenia roczne sprawozdanie ze swojej działalności w roku poprzednim.

Wicestarosta Augustowski, Jarosław Szlaszyński, który pełni funkcję Powiatowego Rzecznika Konsumentów, przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w 2007 roku (sprawozdanie stanowi załącznik nr 8 do protokołu).

Do rocznego sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów nie zgłoszono żadnych zapytań, w związku z czym Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu bez uwag przyjęła ww. sprawozdanie.

Ad. pkt 7) – Interpelacje radnych.

Radna Małgorzata Bielang w imieniu Klubu Radnych PiS ponowiła interpelację w sprawie przedstawienia na sesji Rady Powiatu aktualnej faktycznej sytuacji finansowej augustowskiego szpitala. Dodała, że temat ten był już zgłaszany w ostatnich miesiącach 2007 roku, a radni liczyli na uzyskanie rzetelnych informacji związanych z finansowaniem działalności SPZOZ oraz dokonującymi się zmianami w strukturze organizacyjnej Zakładu. Zgodnie z udzieloną wówczas odpowiedzią ww. sprawa miała być przedmiotem obrad jednej z najbliższych sesji Rady, jednakże dotychczas nie zostało to uwzględnione, a na temat szpitala zapadła "cisza". Mieszkańcy powiatu zgłaszają do Klubu radnych PiS duże zaniepokojenie sytuacją ekonomiczną szpitala, zwłaszcza że kwestia jego długów jest powszechnie znana. W związku z tym, że opieka zdrowotna stanowi jeden z najważniejszych problemów społecznych w powiecie augustowskim a także w skali kraju, radni mają obowiązek domagania się informacji dotyczących szczególnie stanu zadłużenia SPZOZ i prognoz w tym zakresie. Jest to tym bardziej wskazane, że mówi się o sprzedaży długów szpitala, co budzi wątpliwości i obawy opinii społecznej.

Radny Władysław Rukściński powiedział, że na jednej z poprzednich sesji Rady Powiatu składał interpelację dotyczącą zapewnienia wolnego dostępu do linii brzegowej augustowskich jezior, jednakże dotychczas nie uzyskał w tej sprawie żadnej odpowiedzi. W związku z brakiem poprawy w tym zakresie i nadal występującymi utrudnieniami uniemożliwiającymi swobodne korzystanie ze zbiorników wodnych wszystkim mieszkańcom Miasta Augustowa i Powiatu Augustowskiego, ponowił przedmiotową interpelację. Zwrócił się z prośbą o przedstawienie informacji na temat podjętych czynności w celu wyeliminowania przeszkód związanych z dostępem do linii brzegowej, a następnie poinformował, że oczekuje na radykalne działania w tej kwestii.

Interpelacji w innych sprawach nie było.

Ad. pkt 8) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 rok.

Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 rok. Poinformował, że proponowane zmiany nie mają wpływu na wysokość deficytu budżetu i źródła jego finansowania.
W zakresie planu dochodów zmiany polegają na ich zwiększeniu o kwotę 99.733 zł i zmniejszeniu o kwotę 46.000 zł a wynikają przede wszystkim:

  • w dziale 630 Turystyka - ze zwiększenia planu dochodów o kwotę 79.733 zł z tytułu zwrotu środków za zrealizowany w 2007 roku projekt "Spotkanie młodzieży na pograniczu polsko-białoruskim" dofinansowany z programu INTERREG IIIA/Tacis CBC Polska - Białoruś – Ukraina.
  • w dziale 750 Administracja publiczna - ze zmniejszenia planu dochodów o kwotę 46.000 zł z tytułu najmu i dzierżawy w związku z rezygnacją z najmu pomieszczeń starostwa Powiatowego przez Sąd Rejonowy w Augustowie od dnia 01 lutego 2008 r.
  • w dziale 852 Opieka społeczna - ze zwiększenia planu dochodów o kwotę 20.000 zł z tytułu otrzymania pomocy finansowej od Miasta Augustów przeznaczonej na dofinansowanie działalności Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Augustowie przy ul. Studzieniczna 2.


Natomiast zmiany proponowane w planie wydatków budżetu dotyczą ich zwiększenia o kwotę 161.049 zł i zmniejszenia o kwotę 107.316 zł i polegają:

  • w dziale 750 Administracja publiczna:
a) na przeniesieniu pomiędzy paragrafami klasyfikacji budżetowej w planie wydatków na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej w kwocie 5.216 zł z przeznaczaniem na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2007 rok pracowników Starostwa Powiatowego realizujących te zadania,
b) na zwiększeniu planu wydatków na realizację zadań własnych o kwotę 5.393 zł przeznaczoną na wynagrodzenia pracowników Starostwa realizujących zadania zlecone z zakresu administracji rządowej,
  • na zmniejszeniu rezerwy celowej budżetu przeznaczonej na wydatki związane z zarządzaniem kryzysowym o kwotę 100.000 zł.
  • w dziale 801 Oświata i wychowanie - na przeniesieniu pomiędzy rozdziałami w planie wydatków Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie na kwotę 2.100 zł.
  • w dziale 851 Ochrona zdrowia - na zwiększeniu planu wydatków o kwotę 118.340 zł w związku z udzieleniem z budżetu powiatu dotacji przedmiotowej dla SPZZOD w Augustowie z przeznaczeniem na koszty wykonania dokumentacji technicznej adaptacji nieruchomości położonej w Augustowie przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich na cele rozszerzenia usług opieki długoterminowej świadczonych przez Zakład.
  • w dziale 852 Opieka społeczna - na zwiększeniu planu wydatków o kwotę 30.000 zł w związku z dotacją przedmiotową przeznaczoną na dofinansowanie kosztów pobytu mieszkańców DPS w Studzienicznej, w tym 10.000 zł pochodzi z budżetu powiatu z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu i montażu drzwi przeciwpożarowych i 20.000 zł z tytułu pomocy udzielonej przez Miasto Augustów na dofinansowanie działalności placówki.


Konsekwencją ww. zmian wprowadzonych w dziale 851 - Ochrona zdrowia i 852 - Opieka społeczna jest uaktualnienie wykazu dotacji przedmiotowych.

Radny Dariusz Bednarczyk przedstawił opinię Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu dotyczącą proponowanych zmian w budżecie powiatu na 2008 r. (opinia stanowi załącznik nr 9 do protokołu).

Radny Zenon Sieńko zgłosił wątpliwości co prawidłowości brzmienia tytułu przedmiotowego projektu uchwały. Stwierdził, że w związku z tym, iż nie dokonuje się zmiany całego budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 rok, uchwalonego przez Radę Powiatu w dn. 28 grudnia 2007 r., tytuł uchwały powinien być następujący " w sprawie zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2008 rok".

Skarbnik Powiatu wyjaśnił, że nomenklatura używana w powyższym zakresie jest od kilku lat przedmiotem dyskusji i aktualnie nie ma w tej kwestii jednolitej wykładni. Dotyczy to głównie stosowania sformułowań w zależności od wpływu zmian budżetu na wysokość deficytu.

Radna Małgorzata Bielang zapytała, z czego wynika zwiększenie dotacji o kwotę 30.000 zł na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Augustowie przy ul. Studzienicznej 2 i czy jest to związane ze wzrostem kosztów utrzymania pensjonariuszy.

Skarbnik Powiatu wyjaśnił, że prowadzenie domu pomocy społecznej jest zadaniem zleconym realizowanym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na podstawie porozumienia zawartego z powiatem. Na ten cel powiat augustowski otrzymuje dotację przedmiotową z budżetu państwa, która każdego roku jest coraz niższa. Kwota dotacji zaplanowana w budżecie powiatu na 2008 r. przypadająca na jednego mieszkańca DPS wynosi 1334 zł i jest o ponad 150 zł niższa od kwoty z ubiegłego roku. W ramach tej kwoty Dom Pomocy Społecznej musi zapewnić wyżywienie pensjonariuszy, pokrycie kosztów pracowniczych oraz wydatków związanych z remontami. W związku z tym przekazanie na rzecz placówki kwoty 30.000 zł nie stanowi dotacji przeznaczonej na konkretne zadanie, a sfinansowanie wymiany drzwi przeciwpożarowych jest jednym z elementów kosztów bieżącej działalności. Dodał, że powyższa dotacja dla Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej stanowi kwotę dodatkową ponad środki przekazane powiatowi na ten cel z budżetu państwa.

Radny Dariusz Szkiłądź zapytał, jak przedstawiała się wysokość dotacji dla Domu Pomocy Społecznej w latach ubiegłych.

Skarbnik Powiatu poinformował, że w bieżącym roku dotacja przekazana na ten cel z budżetu państwa i budżetu powiatu wyniesie 1.945.000 zł i w porównaniu z dotacją w 2007 roku w wysokości 2.150.000 zł będzie niższa o ponad 200 tys. zł.

Do projektu ww. uchwały nie zgłoszono innych pytań, w związku z czym przystąpiono do głosowania.

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 19 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu
w Augustowie jednomyślnie 19 głosami „za” podjęła Uchwałę Nr 91/XV/08 w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 rok (uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu).


Ad. pkt 9) – Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 52/VII/03 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów, zmienionej uchwałą Nr 131/XVII/04 Rady Powiatu z dnia 17 września 2004 r.

Wicestarosta Augustowski Jarosław Szlaszyński wyjaśnił, że zmiany proponowane w przedkładanym projekcie uchwały mają na celu usprawnienie systemu udzielania ze środków budżetu powiatu stypendiów szkolnych za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe uczniom szkół publicznych prowadzonych przez powiat augustowski. Polegają one na doprecyzowaniu zapisów dotychczas obowiązującej uchwały Nr 52/VII/03 Rady Powiatu z dnia 29 kwietnia 2003 r. w zakresie sposobu i terminów składania wniosków o stypendia, a także rozpatrywania tych wniosków i wypłaty stypendiów. Zgodnie z projektem uchwały proponowane jest, aby wnioski o stypendia były składane przez dyrektorów szkół bezpośrednio do Zarządu Powiatu w terminie do 15 września i do 15 lutego każdego roku, a wypłata stypendiów uczniom odbywała się jednorazowo i obejmowała kwoty z pięciu miesięcy.

Radna Krystyna Grajewska przedstawiła opinię Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w sprawie ww. projektu uchwały (opinia stanowi załącznik nr 11 do protokołu).

Do przedłożonego projektu uchwały nie zgłoszono pytań.

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 19 radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 19 głosami „za” podjęła Uchwałę Nr 92/XV/08 w sprawie zmiany Uchwały Nr 52/VII/03 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów, zmienionej uchwałą Nr 131/XVII/04 Rady Powiatu z dnia 17 września 2004 r. (uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu).

Przewodniczący Rady ogłosił 5 minut przerwy w obradach. Poinformował, że nie będzie uczestniczył w dalszej części sesji, w związku z czym powierzył prowadzenie obrad Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu - Robertowi Jagłowskiemu.

 

Przerwa

 


Po wznowieniu obrad Rada Powiatu realizowała kolejne punkty porządku sesji w składzie 18 -osobowym.


Ad. pkt 10) – Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Augustowskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2008 rok”.

Wicestarosta Augustowski Jarosław Szlaszyński poinformował, że Program współpracy Powiatu Augustowskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2008 rok wraz z projektem uchwały w sprawie jego przyjęcia i uzasadnieniem, radni otrzymali w materiałach na sesję. Następnie poprosił o zadawanie pytań dotyczących przedłożonego dokumentu.

W powyższej sprawie nie zgłoszono żadnych pytań.

Radna Krystyna Grajewska przedstawiła opinię Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w sprawie projektu ww. Programu (opinia stanowi załącznik nr 13 do protokołu).

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 18 radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Jagłowski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 18 głosami „za” podjęła Uchwałę Nr 93/XV/08 w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Augustowskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2008 rok” (uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokołu).


Ad. pkt 11) - Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 3 Maja 37.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski poinformował, że budynek znajdujący się przy ulicy 3 Maja 37 w Augustowie, w którym obecnie mieści się jedynie Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego, ze względu na zły stan techniczny nie nadaję się do bezpiecznego wykorzystania. W związku z tym zostały podjęte prace projektowe zmierzające do wykonania dobudowy skrzydła do siedziby Starostwa przy ul. 3 Maja 29, co umożliwi zlokalizowanie wszystkich wydziałów Urzędu w jednym obiekcie. Sprzedaż ww. nieruchomości w drodze przetargu nieograniczonego pozwoli na uzyskanie środków finansowych niezbędnych do rozbudowy głównej siedziby Starostwa.

Radni Dariusz Bednarczyk i Jerzy Szczytko przedstawili w kolejności opinie:

  • Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu (załącznik nr 15 do protokołu),
  • Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu (załącznik nr 16 do protokołu)

dotyczące przedłożonego projektu uchwały.

W powyższej sprawie nie zgłoszono pytań, w związku z czym Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały.

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 18 radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Jagłowski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 18 głosami „za” podjęła Uchwałę Nr 94/XV/08 w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej położonej w Augustowie przy ul. 3 Maja 37 (uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu).

Ad. pkt 12) - Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi firmy"Your School"Centrum Nauki Języków Obcych Sylwia i Jan Rubkiewicz s. c. w Warszawie.

O godz. 13 45 salę obrad opuścił radny Kazimierz Skokowski, w związku z czym Rada Powiatu obradowała w składzie 17-osobowym.

Robert Jagłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, że przedstawiciele firmy "Your School"Centrum Nauki Języków Obcych Sylwia i Jan Rubkiewicz s. c. w Warszawie złożyli do Wojewody Podlaskiego skargę na zaniechanie działań przez dyrektorów powiatowych urzędów pracy z terenu Województwa Podlaskiego w zakresie rozpatrzenia oferty szkoleniowej dla osób bezrobotnych. Na podstawie art. 229 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego skargę na kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej Wojewoda Podlaski przekazał do Rady Powiatu w Augustowie, celem rozpatrzenia według właściwości. Treść powyższej skargi stanowi załącznik nr 18 do protokołu.
Następnie Wiceprzewodniczący Rady poprosił Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie o wyjaśnienie podnoszonych w sprawie zarzutów.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie - Andrzej Krzywicki poinformował, że organizacja szkoleń dla osób bezrobotnych odbywa się na podstawie zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i obowiązujących standardów, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 02 marca 2007 r. "w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy", a także ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie w celu realizacji usług związanych z organizacja i finansowaniem szkoleń z Funduszu Pracy każdego roku sporządza plan szkoleń, w którym uwzględnia zgłoszone oferty pracy i potrzeby szkoleniowe pracodawców, a także zainteresowania osób bezrobotnych. Plan szkoleń opracowany na 2007 rok, który uzyskał pozytywną opinię Powiatowej Rady Zatrudnienia, nie przewidywał szkolenia proponowanego przez skarżąca firmę i nie było zapotrzebowania na jego przeprowadzenie.
Przedmiotowa oferta nie wpłynęła do Urzędu wskutek prowadzonego postępowania w zakresie zamówienia publicznego, w związku z czym została potraktowana jako materiał informacyjny, niezobowiązujący do współdziałania i korespondencji zwrotnej. Nie zawierała też żadnej sugestii dotyczącej jej rozpatrzenia.
Z uwagi na ograniczone środki finansowe Funduszu Pracy wszystkie wpływające oferty szkoleniowe podlegają weryfikacji. Powiatowy Urząd Pracy, kierując się rachunkiem ekonomicznym, wybiera szkolenia zgodne z potrzebami lokalnego rynku pracy, które będą skutkowały zatrudnieniem osób bezrobotnych.

Do wyżej przedstawionych wyjaśnień nie zgłoszono żadnych pytań.

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 17 radnych.

W głosowaniu jawnym "za" uznaniem skargi firmy"Your School" Centrum Nauki Języków Obcych Sylwia i Jan Rubkiewicz s. c. w Warszawie za niezasadną głosowało 17 radnych, nikt nie był "przeciwny" i nikt nie "wstrzymał się od głosu".
W związku z powyższym Wiceprzewodniczący Rady Robert Jagłowski stwierdził, że Rada Powiatu w Augustowie podjęła Uchwałę Nr 95/XV/08 w powyższej sprawie (uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu).



Ad. pkt 13) - Sprawozdania z działalności komisji stałych Rady Powiatu za 2007 rok.

Robert Jagłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poinformował, że zgodnie z § 44 ust. 3 Statutu Powiatu Augustowskiego, komisje co najmniej raz w roku są obowiązane przedstawić Radzie Powiatu sprawozdanie ze swojej działalności. Przypomniał, że w materiałach na sesję radni otrzymali sprawozdania z pracy pięciu stałych komisji Rady Powiatu za 2007 rok, a następnie zapytał czy ktoś z radnych ma pytania bądź uwagi do ich treści.
W związku z tym, iż do przedłożonych sprawozdań nie zgłoszono żadnych uwag, Wiceprzewodniczący stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła sprawozdania z działalności za 2007 rok:

  • Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu (załącznik nr 20 do protokołu),
  • Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu (załącznik nr 21 do protokołu),
  • Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu (załącznik nr 22 do protokołu),
  • Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu (załącznik nr 23 do protokołu),
  • Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu (załącznik nr 24 do protokołu).




Ad. pkt 14) – Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia planów pracy stałych Komisji Rady Powiatu na 2008 r.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Robert Jagłowski poinformował, że zgodnie z § 44 ust. 2 Statutu Powiatu Augustowskiego „komisja stała działa zgodnie z planem pracy zatwierdzonym przez Radę”. W materiałach na sesję radni otrzymali plany pracy na 2008 rok przygotowane przez poszczególne komisje Rady Powiatu wraz z projektami uchwał w sprawie ich zatwierdzenia.

Do propozycji planów pracy komisji nie zgłoszono żadnych pytań ani uwag, w związku z czym przystąpiono do głosowań.

W wyniku jawnych głosowań Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 17 głosami „za” podjęła:

  • uchwałę Nr 96/XV/08 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Augustowie na 2008 rok (załącznik nr 25 do protokołu),
  • uchwałę Nr 97/XV/08 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Augustowie na 2008 rok (załącznik nr 26 do protokołu),
  • uchwałę Nr 98/XV/08 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Augustowie na 2008 rok (załącznik nr 27 do protokołu),
  • uchwałę Nr 99/XV/08 sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Rady Powiatu w Augustowie na 2008 rok (załącznik nr 28 do protokołu),
  • uchwałę Nr 100/XV/08 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa Rady Powiatu w Augustowie na 2008 rok (załącznik nr 29 do protokołu).



Ad. pkt 15) – Podjęcie uchwały w sprawie inicjatywy nadania sztandaru Powiatu Augustowskiego.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski przypomniał, że uzasadnienie do powyższego projektu uchwały zostało przedstawione przy zgłaszaniu wniosku o jego wprowadzenie do porządku sesji. Poinformował, że zgodne z prawem posiadanie i posługiwanie się sztandarem przez jednostkę samorządu terytorialnego wymaga spełnienia wymogów ustawowych obowiązujących w tym zakresie, w szczególności ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. Pierwszym etapem jest podjęcie przez Radę Powiatu uchwały w sprawie inicjatywy nadania powiatowi sztandaru. Umożliwi to wystąpienie z wnioskiem o zaopiniowanie wzoru sztandaru do Komisji Heraldycznej działającej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie po uzyskaniu pozytywnej opinii w tej sprawie - podjęcie przez Radę Powiatu ostatecznej uchwały o ustanowieniu sztandaru.

Do ww. projektu uchwały nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie.

W momencie głosowania na sali obrad znajdowało się 16 radnych - salę obrad chwilowo opuścił radny Dariusz Bednarczyk.

Robert Jagłowski stwierdził, że w głosowaniu jawnym Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 17 głosami „za” podjęła Uchwałę Nr 101/XV/08 w sprawie inicjatywy nadania sztandaru Powiatu Augustowskiego (uchwała stanowi załącznik nr 30 do protokołu).


Ad. pkt 16) – Odpowiedzi na interpelacje radnych.


Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski, w nawiązaniu do interpelacji radnej Małgorzaty Bielang, powiedział, że jest zadowolony z powodu "ciszy" na temat augustowskiego szpitala. Sytuacja ta jest wynikiem działań Dyrektora SPZOZ, które doprowadziły do osiągnięcia porozumienia i dobrych relacji z załogą, a także świadczy o tym, że Zakład w sposób prawidłowy funkcjonuje i realizuje swoje zadania.
Następnie poinformował, że zgodnie z art. 197 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych jednostki budżetowe przedstawiają właściwemu zarządowi jednostki samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 28 lutego roku następującego po roku budżetowym, sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego jednostki. W świetle art. 199 przedmiotowej ustawy sprawozdanie to wraz ze sprawozdaniem rocznym z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego w terminie do dnia 20 marca roku następującego po roku budżetowym jest przedstawiane organowi stanowiącemu jednostki samorządu.
W związku z powyższym sprawozdanie z działalności i wykonania planu finansowego SPZOZ w Augustowie za 2007 rok zostanie w terminie ustawowym przedłożone Radzie Powiatu łącznie ze sprawozdaniem z realizacji budżetu Powiatu Augustowskiego za 2007 rok i będzie przedmiotem sesji Rady.

Radna Małgorzata Bielang nie zgłosiła potrzeby udzielania dodatkowej odpowiedzi
w powyższej sprawie.

O godz. 14.05 salę obrad opuściła radna Beata Biedulewicz, w związku z czym w dalszej części sesji uczestniczyło 16 radnych.

Grzegorza Dadura - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w odpowiedzi na interpelację radnego Władysława Rukścińskiego poinformował, że sprawa zapewnienia swobodnego przejścia wzdłuż linii brzegowej augustowskich rzek i jezior toczy się od 1999 roku. Obowiązujące podczas pierwszej kadencji Rady Powiatu przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. prawo wodne nie wskazywały jednoznacznie organu właściwego do wykonywania zadań w tym zakresie, w związku z czym została powołana przez Starostę specjalna komisja do przeprowadzenia kontroli dostępu do brzegów wszystkich jezior.
W wyniku stwierdzonych wówczas nieprawidłowości, w niektórych przypadkach zostały podjęte interwencje przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który prowadził postępowania na podstawie ustawy Prawo budowlane.
Aktualnie kwestię zapewnienia swobodnego dostępu do linii brzegowej reguluje ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Zgodnie z jej przepisami zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a obowiązek zapewnienia dostępu do wód spoczywa na właścicielu nieruchomości przyległej. Jednocześnie art. 194 ustawy określa sankcje karne w przypadku nieprzestrzegania zakazu ogradzania działek, a art. 195 wskazuje, że postępowania w takich sprawach prowadzi się na podstawie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W związku z tym, każda osoba posiadająca informacje o braku swobodnego przejścia wzdłuż brzegów powinna zawiadomić o tym fakcie policję lub prokuraturę.
Natomiast ustawa Prawo wodne nie nakłada na Starostę obowiązku dokonywania lustracji linii brzegowej zbiorników wodnych i nie daje podstaw do podejmowania interwencji administracyjnej w przypadku stwierdzenia naruszeń.
Naczelnik dodał, że postępowania w takich sprawach wszczęte i prowadzone przez właściwe organy trwają bardzo długo, z uwagi na brak jednoznacznego określenia przebiegu linii brzegowej, której granica zmienia się w zależności od poziomu wód w poszczególnych porach roku. Zdarzają się także sytuacje, w których właściciele posesji przyległych w momencie prowadzonego postępowania zapewniają swobodny dostęp do brzegu, natomiast po jego zakończeniu ponownie ogradzają nieruchomość. Ponadto ustalenie linii brzegowej wymaga sporządzenia kosztownej dokumentacji geodezyjnej i wydania decyzji o rozgraniczeniu gruntu.

Radny Władysław Rukściński powiedział, że nie jest usatysfakcjonowany udzieloną odpowiedzią. Stwierdził, że w związku z sygnalizowanym w jego interpelacji brakiem swobodnego dostępu do linii brzegowej jezior, Starosta powinien podjąć niezbędne działania w celu rozwiązania zgłaszanego problemu. Ponadto sprawa ta mogłaby być przedmiotem obrad Komisji Budownictwa i Dróg, Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Leśnictwa i Rolnictwa.

Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski wyjaśnił, że zgodnie ze zmienioną ustawą Prawo wodne Starosta nie posiada kompetencji do prowadzenia spraw związanych z zapewnieniem swobodnego przejścia wzdłuż brzegów jezior. Ponadto w celu przekazania sprawy Policji do dalszego postępowania, w interpelacji radnego należy wskazać miejsca, w których występują naruszenia obowiązujących w tym zakresie przepisów.


Ad. pkt 17) – Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Powiatu z dnia 28 grudnia 2007 roku.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Robert Jagłowski poinformował, że protokół z XIV Sesji Rady Powiatu z dn. 28 grudnia 2007 r. zgodnie ze Statutem Powiatu był wyłożony do wglądu w Wydziale Organizacyjno – Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie oraz podczas dzisiejszych obrad, w związku z czym radni mieli możliwość zapoznania się z jego treścią. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do protokołu.

Do treści protokołu z XIV sesji nie zgłoszono uwag.

W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 16 głosami „za”, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się przyjęła protokół z XIV sesji Rady Powiatu z dnia 28 grudnia 2007 r.


Ad. pkt 18) – Wolne wnioski i zapytania radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Jagłowski przypomniał o obowiązku złożenia do dnia 30 kwietnia oświadczenia majątkowego wraz z kserokopią zaznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym 2007. Dodał, że formularze oświadczeń zostały przekazane radnym w trakcie sesji.

Radny Zenon Sieńko zapytał, kiedy zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych z funduszy Unii Europejskiej i czy będzie możliwe uzyskanie środków.

Starosta Augustowski wyjaśnił, że środki na dofinansowanie określonych działań zostały przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, natomiast nie jest znany termin ogłoszenia konkursów na nabór wniosków przez Urząd Marszałkowski. Poinformował, że wnioski o dofinansowanie będą składane na zadania przyjęte w budżecie powiatu na 2008 rok.

Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.



Ad. pkt 19) - Zamknięcie obrad.

O godz. 14.15 Robert Jagłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął XV sesję Rady Powiatu w Augustowie.



Przewodniczący Rady Powiatu              Wiceprzewodniczący Rady Powiatu

   Roman Krzyżopolski                                     Robert Jagłowski







Protokół sporządziła:

Dorota Wiszniewska




Załączniki do protokołu w formie papierowej są dostępne do wglądu w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie.

Metryka strony

Udostępniający: Wydział Organizacyjno - Prawny

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2008-04-28

Data modyfikacji: 2008-04-28

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2008-04-28