Protokół Nr XX/08

Protokół Nr XX/08
z XX sesji Rady Powiatu w Augustowie
z dnia 1 sierpnia 2008 r.


Ad. pkt 1) – Otwarcie obrad.

XX Sesja Rady Powiatu w Augustowie rozpoczęła się o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przy ul. Brzostowskiego 2. Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski otworzył obrady, a następnie powitał przybyłych na sesję radnych, naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, dyrektorów i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży, przedstawicieli mediów lokalnych (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu przywitał płk Leszka Czecha – Zastępcę Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Poinformował, że płk Leszek Czech został zaproszony na dzisiejszą sesję Rady Powiatu, aby omówić sprawę dotyczącą przejścia granicznego w Lipszczanach, co było przedmiotem interpelacji Radnego Kazimierza Skokowskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu zaproponował, aby płk Leszkowi Czechowi udzielić głosu przed złożeniem przez Starostę Augustowskiego sprawozdania z pracy Zarządu, z uwagi na fakt, że w dniu dzisiejszym płk Leszek Czech dysponuje ograniczonym czasem. Radni nie wnieśli uwag do propozycji Przewodniczącego Rady Powiatu.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, że zgodnie z podpisaną listą obecności w sesji uczestniczy 16 radnych. Nieobecni radni: Pani Małgorzata Bielang, Pan Adam Medykiewicz, Pan Jerzy Szczytko (lista obecności radnych stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Ad. pkt 2) – Przedstawienie porządku obrad.

Roman Krzyżopolski, Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, że proponowany porządek obrad (załącznik nr 3 do protokołu) został dostarczony wszystkim radnym wraz z materiałami na sesję oraz zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych chce zaproponować zmianę bądź uzupełnienie porządku.
Radny Władysław Rukściński zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad, uczczeniem minutą ciszy Bohaterów Powstania Warszawskiego, aby stanowili dla nas wzór i pamięć.
Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie w przedmiotowej sprawie.
Rada Powiatu w wyniku głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 16. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się -0/ postanowiła o uzupełnienie porządku obrad uczczeniem minutą ciszy Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do realizacji porządku, obejmującego niżej wymienione punkty:

1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Uczczenie minutą ciszy Bohaterów Powstania Warszawskiego.
4. Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.
5. Interpelacje radnych.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008r.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007-2013’’.
8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Augustowskiego oraz sposobu ich rozliczania.
9. Odpowiedzi na interpelacje radnych.
10. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu z dnia 30 czerwca 2008 roku.
11. Wolne wnioski i zapytania.
12. Zamknięcie obrad.


Ad. pkt 3) - Uczczenie minutą ciszy Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił wszystkich zgromadzonych o powstanie i uczczenie minutą ciszy Bohaterów Powstania Warszawskiego, aby stanowili dla nas wzór i pamięć.
Radni Powiatu Augustowskiego, zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Ad. pkt 4) - Sprawozdanie Starosty Augustowskiego z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu płk Straży Granicznej Leszkowi Czechowi, który przedstawił sytuację przejścia granicznego w Lipszczanach.
Pułkownik Leszek Czech wyjaśnił, że pierwsze plany utworzenia przejścia granicznego w Lipszczanach zostały przedstawione w 1997 roku. Początkowo zakładano, że powstanie kilkanaście przejść na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie planowane jest tylko jedno przejście graniczne właśnie w Lipszczanach. Płk Leszek Czech poinformował, że w dniu 11 lipca 2008r. w Brześciu odbyło się VII posiedzenie Polsko- Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Na tym spotkaniu strona białoruska potwierdziła chęć budowy przejścia granicznego, a strona polska ten projekt podtrzymała. Pod koniec lipca strona polska wystosowała notę dyplomatyczną w tej sprawie.
W jednym z jej punktów mówi się o międzynarodowym ruchu osób i towarów przy wykorzystaniu samochodów osobowych, autobusów i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony na przejściu granicznym Lipszczany- Sofijewo. Płk Leszek Czech poinformował, że Straż Graniczna zapewne będzie wnioskowała o zmianę dopuszczalnej masy całkowitej dla samochodów ciężarowych do 7,5 tony, ponieważ umożliwi to sprawną wymianę towarową pomiędzy Białorusią a Polską. Podkreślił, że Polska liczy na pozytywny odzew ze strony białoruskiej. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać około dwóch miesięcy. Jeżeli strona białoruska pozytywnie odpowie, to już w roku 2009 Wojewoda Podlaski otrzyma środki na budowę tego przejścia. Rozpocznie się procedura wykupywania ziemi i realizacja przedsięwzięcia. Budowa przejścia granicznego planowana jest na lata 2010-2011. Planowano wspólną odprawę po stronie polskiej, jednak po zmianie przepisów w Schengen, każda ze stron będzie funkcjonowała po swojej stronie. Płk Leszek Czech poinformował, iż Straż Graniczna zaobserwowała spadek ruchu osobowego o 40%, natomiast ruch towarowy wzrósł. Dzięki temu przejściu wymiana towarowa będzie bardziej skoordynowana.
Poinformował, że przejście graniczne w Lipszczanach będzie uzupełnieniem otwartego już, ale nie w pełni funkcjonującego przejścia na Kanale Augustowskim w Kurzyńcu. Zaznaczył, że kiedy rozpoczną się spływy kajakowe po Kanale Augustowskim niezbędny będzie transport towarów towarzyszących spływom kajakowym i właśnie to przejście graniczne w Lipszczanach, będzie dawało taką możliwość .
Pułkownik poinformował, że potrzebna będzie umowa międzynarodowa o wspólnej żegludze, aby mogły odbywać się rejsy małymi statkami. Zwrócił uwagę, że na śluzie w Kurzyńcu został zamontowany maszt do odbioru telefonii komórkowej, który umożliwi lepszą łączność.
Płk Leszek Czech omówił jeszcze jeden zapis z noty dyplomatycznej dotyczący międzynarodowego ruchu o charakterze sezonowym przy wykorzystaniu środków transportu wodnego znajdujących się w osobistym posiadaniu z wyłączeniem towarów na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja na Kanale Augustowskim. Poinformował, iż wymieniony punkt jest propozycją strony białoruskiej i jest jedynym rzecznym przejściem granicznym po stronie wschodniej granicy Polski i graniczy ze śluzą w Kurzyńcu.
Podkreślił, że po stronie białoruskiej znajduje sie wiele atrakcji turystycznych. O ile rowerzyści mogą pokonać trasę od Rudawki do Grodna ( odcinek 18 km) w ciągu jednego dnia, to wytrwali wioślarze będą mogli przebyć tą trasę kanałem do Grodna nad Niemen, stamtąd do Druskiennik, aż do Morza Bałtyckiego. Można również będzie spędzić jeden dzień w Grodnie a więc to przejście daje duże możliwości turystyczne.
Płk Leszek Czech poinformował, że dla wygody turystów, w Augustowie została utworzona nowa placówka konsularna Białorusi. Można w niej wyrobić wizę turystyczną, by przekroczyć granicę na Kanale Augustowskim.
Pułkownik poinformował, że na przejściu granicznym w Lipszczanach ruch towarowy samochodów do 7 ton będzie dopuszczony, zaś przejazd ,,tirów’’ powinien odbywać się trasą Augustów – Bobrowniki.
Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski podziękował płk Leszkowi Czechowi za udział w sesji i przedstawioną informację.

Po zakończeniu wypowiedzi przez płk Leszka Czecha, Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę Franciszka Wiśniewskiego o złożenie sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu

Franciszek Wiśniewski, Starosta Augustowski przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie w okresie między sesjami o następującej treści:

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado.
Składam Wysokiej Radzie sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu w Augustowie za okres od 30 czerwca 2008r. do1 sierpnia 2008r.
Zarząd Powiatu w okresie sprawozdawczym odbył 2 posiedzenia, podejmując łącznie 10 uchwał, spośród których skierował pod obrady Wysokiej Rady w dniu dzisiejszym 3 projekty uchwał.
Wszystkie przyjęte przez Zarząd projekty uchwał będą szczegółowo omawiane podczas realizacji poszczególnych punktów porządku obrad dzisiejszej sesji.
Szanowni Państwo.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Miasta Augustowa Zarząd Powiatu zawarł porozumienie z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku o skierowanie w sezonie letnim dodatkowych ośmiu funkcjonariuszy do służby na terenie Miasta Augustowa. Policjanci z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pełnią służbę patrolową w Augustowie od 1 lipca br., ze szczególnym uwzględnieniem terenów o zwiększonym ruchu turystycznym tj. Rynek Zygmunta Augusta, ul. Mostowa, bulwary, ul. Zarzecze. Porozumienie obowiązuje do 31 sierpnia 2008r. Pobyt funkcjonariuszy jest współfinansowany przez Miasto Augustów.
Wysoka Rado.
Zarząd Powiatu zawarł porozumienie z Ministerstwem Edukacji Narodowej na zorganizowanie i przeprowadzenie przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Augustowie kursu języka polskiego i kursu adaptacyjnego dla repatriantów i członków ich najbliższej rodziny.
W wyniku podpisanego porozumienia Minister Edukacji Narodowej przekazał dotację dla Powiatu Augustowskiego na realizację zadań objętych porozumieniem w wysokości 49 000 zł. Kursy odbywały się w dniach od 2 do 11 lipca br. W kursie języka polskiego uczestniczyło 12 osób
a 7 osób brało udział w kursie adaptacyjnym.
Zarząd Powiatu podjął decyzję o współorganizacji wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK Kołem w Augustowie Obchodów Święta Armii Krajowej, przeznaczając na ten cel kwotę 1500 zł.
Kwotę 1000 zł Zarząd przeznaczył na współorganizację wraz z Kołem Krechowiaków Oddział w Augustowie obchodów Święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
W zakresie posiadanych kompetencji Zarząd podjął dwie uchwały dokonujące zmian
w budżecie powiatu na 2008r.
Na wniosek Dyrektora SP ZOZ w Augustowie Zarząd postanowił o dokonaniu zapłaty zobowiązania szpitala w wysokości 28.752,38 zł w związku z zaciągniętym przez SP ZOZ kredytem w BRE Banku Hipotecznym S.A. w Warszawie, który był poręczony przez Powiat.
Zarząd Powiatu wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie w użytkowanie sali znajdującej się w piwnicy budynku stanowiącego siedzibę Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie (sala mniejsza) dla Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych z klientami Urzędu. Będą to zajęcia w Klubie Pracy, prowadzenie porad grupowych a także giełdy pracy.
Zarząd zatwierdził dokumentację przetargową na modernizację i remont budynku MOS
w Augustowie w ramach zadania Rozbudowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie jako Centrum Sportów Wodnych i Turystyki „Augustów, Etap I – Ośrodek Szkolenia Kajakarzy i Żeglarzy”. Zarząd powołał komisję przetargową do przeprowadzenia postępowania przetargowego. Etap I obejmujący MOS 1 zaplanowany na lata 2008-2009 będzie finansowany ze środków własnych, kredytu i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Został także przez Zarząd zatwierdzony zakres rzeczowy i finansowy wniosków składanych do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na:
a) rozbudowę MOS w Augustowie jako Centrum Sportów Wodnych i Turystyki” Augustów Etap II,
b) rozbudowę Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie”.
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przedkładając niniejsze sprawozdanie, proszę o jego przyjęcie.

Do przedłożonego sprawozdania z pracy Zarządu Powiatu nie zgłoszono żadnych uwag i pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła przedłożone sprawozdanie.

Ad. pkt 5 )- Interpelacje radnych.

Przewodniczący Rady Roman Krzyżopolski poprosił radnych o zgłaszanie interpelacji. Jako pierwszy zabrał głos radny Dariusz Szkiłądź zgłaszając interpelację w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w okresie letnim, w godzinach popołudniowych, na ulicy Mostowej w Augustowie. Zauważył, że szczególnie w okresie wakacyjnym, pojazdy poruszające się ulicą Mostową znacznie przekraczają dozwoloną prędkość. Ulica Mostowa jest typową ulicą spacerową miasta. Pojazdy jadące z nadmierną prędkością tworzą zagrożenie dla mieszkańców oraz dla turystów przebywających w Augustowie. Zasygnalizował, że mieszkańcy ulicy Mostowej będą występowali o wprowadzenie ograniczeń komunikacyjnych na tej ulicy.
Następnie radny Kazimierz Skokowski zgłosił interpelację w sprawie podpisywania przez bezrobotnych mieszkańców Lipska gotowości do pracy. W chwili obecnej bezrobotni z terenu Powiatu Augustowskiego mają obowiązek zgłaszania się do Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie w celu poświadczenia gotowości do pracy. Wcześniej takie podpisy bezrobotni składali w miejscowości zamieszkania. Radny w swojej interpelacji zwrócił się z prośbą o podjęcie działań, które umożliwiłyby bezrobotnym z terenu Lipska podpisywanie gotowości do pracy w miejscu zamieszkania.
Więcej interpelacji nie zgłoszono.

Ad. pkt 6) – Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008r.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem przedstawił Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski. Poinformował, że zmiany planu dochodów i wydatków obejmują następujące propozycje:
1) W dziale 600 Transport zwiększyć plan dochodów o kwotę 14.674 zł z tytułu zwrotu części wypłaconego odszkodowania osobie fizycznej za zwrot kosztów leczenia i utracone korzyści wraz z odsetkami i zwrotem kosztów procesowych w wyniku wypadku na drodze powiatowej, zgodnie z nakazem zapłaty wydanym przez Sąd Rejonowy w Augustowie (sygn. akt. I Nc 347/08).
2) W dziale 754 Bezpieczeństwo publiczne:
a) w rozdziale 75405 Komendy Powiatowe Policji zwiększyć plan dochodów i wydatków o kwotę 20.000 zł, środki z uzyskanej darowizny pieniężnej przeznaczyć na dofinansowanie zakupu samochodów dla Komendy Powiatowej Policji w Augustowie,
b) w rozdziale 75411 Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w zakresie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej:
- zmniejszyć plan dochodów i wydatków o kwotę 50.000 zł z tytułu zmniejszenia dotacji otrzymanej z budżetu państwa przeznaczonej na koszty bieżące funkcjonowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie,
- zwiększyć plan dochodów i wydatków o kwotę 50.000 zł z tytułu otrzymania dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na zakupy i inwestycje. Środki przeznaczone są na zakup kamery termowizyjnej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.
3) W dziale 758 Różne rozliczenia:
a) w rozdziale 75801 zwiększyć plan dochodów o kwotę 45.900 zł z tytułu zwiększenia przez Ministra Finansów części oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonej na dofinansowanie wydatków związanych z przeprowadzeniem remontów bieżących w obiektach oświatowych,
b) w rozdziale 75818 zwiększyć rezerwę ogólną budżetu o kwotę 14.674 zł.
4) W dziale 801 Oświata i wychowanie:
a) w rozdz. 80130 Szkoły zawodowe:
- zwiększyć plan dochodów i wydatków w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie o kwotę 27.218 zł. Środki przeznaczone są na zakup materiałów niezbędnych do wykonania prac remontowych i porządkowych,
- zwiększyć plan wydatków o kwotę 45.019 zł z przeznaczeniem na wykonanie prac remontowych w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie,
- zwiększyć plan dochodów o kwotę 101.434 zł z tytułu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na realizacje projektu „Rozbudowa Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym” i zwiększyć plan wydatków na realizację tego zadania w wysokości 126.793 zł,
- zmniejszyć plan wydatków inwestycyjnych o kwotę 107.000 zł przeznaczoną na zagospodarowanie otoczenia i wykonanie parkingu przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym i Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie w związku z zamiarem realizacji tego zadania w ramach projektu „Rozbudowa Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym”,
b) w rozdz. 80195 Pozostała działalność zwiększyć plan wydatków o kwotę 16.522 zł przeznaczoną na remonty w jednostkach oświatowych.
5) W dziale 852 Opieka społeczna:
a) w rozdziale 85201 Placówki opiekuńczo-wychowawcze zmniejszyć plan wydatków o kwotę 5.875 zł przeznaczoną na dotację dla Miasta Białystok na koszty utrzymania dzieci pochodzących z powiatu augustowskiego przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
b) w rozdziale 85204 Rodziny zastępcze zwiększyć plan wydatków o kwotę 5.875 zł przeznaczoną na dla Powiatu Ostrów Mazowiecka na wypłatę świadczeń dla rodziny zastępczej, w której przebywają dzieci pochodzące z powiatu augustowskiego.
6) W dziale 853 Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej zwiększyć plan dochodów i wydatków o kwotę 5.000 zł, środki z uzyskanej darowizny pieniężnej przeznaczone są na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Augustowie prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie.
7) W dziale 854 Edukacyjna opieka wychowawcza rozdział 85407 Placówki wychowania pozaszkolnego:
a) w planie dochodów dokonać zmiany klasyfikacji dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 200.000 zł przeznaczonej na rozbudowę Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie,
b) w planie wydatków zwiększyć plan wydatków inwestycyjnych o kwotę 66.000 zł i dokonuje się zmiany klasyfikacji wydatków przeznaczonej na rozbudowę Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie w kwocie 672.060 zł.
Propozycje pozostałych zmian:
1) Uaktualnić wykaz zadań inwestycyjnych na 2008 rok o (załącznik nr 3 do uchwały):
a) wprowadzenie nowych zadań inwestycyjnych:
- zakupu kamery termowizyjnej dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie w wysokości 50.000 zł,
- rozbudowy Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym,
b) zwiększenia planu wydatków inwestycyjnych na rozbudowę Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie o kwotę 66.000 zł.
2) Uaktualnić wykaz dotacji dla innych jednostek samorządu terytorialnego w dziale 852 Opieka społeczna przeznaczonych na koszty utrzymania dzieci pochodzących z terenu powiatu augustowskiego przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów (załącznik nr 4 do uchwały).
3) Uaktualnić wykaz dotacji dla innych podmiotów o udzielenie dotacji dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Augustowie (załącznik nr 5 do uchwały).
4) Uaktualnić limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2008-2010:
a) wprowadzenie nowego zadania inwestycyjnego - „Rozbudowa Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym”,
b) uaktualnienie okresów realizacji poszczególnych etapów realizacji rozbudowy Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Augustowie wraz ze zwiększeniem planu wydatków w 2008 roku o kwotę 66.000 zł.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu. Poprosił Przewodniczącego Komisji o zabranie głosu i przedstawienie opinii komisji. Przewodniczący Komisji Dariusz Bednarczyk poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.
(opinia Komisji stanowi załącznik Nr 4 do protokołu)
Przewodniczący udzielił głosu radnemu Dariuszowi Szkiłądziowi.
Radny Dariusz Szkiłądź stwierdził, że na remont Augustowskiego Centrum Edukacyjnego przeznaczono 72 tys. zł, a na pozostałe placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Augustowski tylko 16 tys. zł. Zapytał, czy pozostałe placówki oświatowe nie mają takich potrzeb remontowych jak Augustowskie Centrum Edukacyjne oraz dlaczego jest taka dysproporcja finansowa między jedną placówką oświatową a pozostałymi.
Odpowiedzi na pytanie radnego Dariusza Szkiłądzia udzielił Wicestarosta Jarosław Szlaszyński, który poinformował, iż plan remontów i inwestycji przy udziale wszystkich placówek oświatowych został opracowany do 2020r. i jest realizowany sukcesywnie. Podkreślił, że również na inne placówki oświatowe przekazywane są środki finansowe w tym np. Zespół Szkół Technicznych - 350 tys. zł. Wszystkie placówki oświatowe, których organem prowadzącym jest Powiat Augustowski mają przypisany określony poziom środków, proporcjonalnie do ich potrzeb.
Nie zgłoszono więcej pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Rada Powiatu w wyniku głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 16. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się -0/ podjęła uchwałę Nr 114/XX/08 w sprawie zmiany budżetu Powiatu Augustowskiego na 2008 r. ( uchwała stanowi załącznik Nr 5 do protokołu)

Ad. pkt. 7) - Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007-2013’’.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem przedstawił Wicestarosta Jarosław Szlaszyński. Poinformował, że w związku ze składaniem przez Powiat Augustowski wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie dwóch zadań oświatowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, niezbędne jest dokonanie zmiany w rozdziale IV pkt 2 dokumentu, obejmujący zadania z zakresu oświaty i sportu.
W ogłoszonym konkursie na nabór wniosków do Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego został zmieniony poziom dofinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej z planowanych 90% do 55% wartości projektu. Przy takich warunkach finansowania wkład własny Powiatu w realizacji zadania ,,Rozbudowa MOS w Augustowie jako Centrum Sportów Wodnych i Turystki Augustów ’’ o wartości ok. 7 mln 460 tys. zł wynosiłyby, nie jak zakładano ok. 746 tys. zł, ale ok. 3 mln 357 tys. zł. W związku z powyższym zadanie to jest planowane do realizacji w trzech etapach.
Etap I obejmujący MOS 1 zaplanowany na lata 2008-2009 finansowany będzie ze środków własnych, kredytu i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Jako Etap II do realizacji w latach 2009-2010 zaplanowano ( dotychczas zapisany jako etap III) MOS 3. W ramach Etapu II zostanie wykonany hangar nawodny MOS 3, wyremontowana przystań jachtowa, pochylnia do wodowania łodzi oraz wykonane zagospodarowanie terenu (ciągi piesze, parkingi, nawierzchnie trawiaste). Prace te przesunięto do realizacji na lata wcześniejsze ze względu na zły stan istniejącej przystani. O dofinansowanie realizacji Etapu II o wartości ok. 3 mln 758 tys. zł będzie składany wniosek aplikacyjny, przy założeniu finansowania zadania z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ok. 2 mln 67 tys. zł i wkładzie własnym ok. 1mln 691 tys. zł.
MOS 2 jako Etap III zaplanowano do realizacji w 2011 roku, pod warunkiem pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych.
Zamiast dotychczas zapisanych w Planie Rozwoju Lokalnego zadań: ,,Zagospodarowanie otoczenia i wykonanie parkingu przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym i Zespole Placówek Młodzieżowych’’ o wartości 713 tys. zł i ,,Poligon do zajęć praktycznych w ACE’’ o szacunkowej wartości 200 tys. zł wprowadza się zadanie ,,Rozbudowa Centrum Doskonalenia Zawodowego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie’’, na którego realizację będzie składany wniosek
o dofinansowanie do Działania 1.1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zakłada się, że na realizację zadania o wartości ok. 3 mln 771 tys. zł Powiat otrzyma dofinansowanie w wysokości 80% wartości zadania, czyli ok. 3 mln 17 tys. zł, przy wkładzie własnym wynoszącym ok. 754 tys. zł.
Ponadto zwiększeniu ulegają kwoty na realizację zadań: ,,Remont sali gimnastycznej (parkiet) wraz z dociepleniem w ZST i wymiana instalacji oświetleniowych’’ z 340 tys. zł do 355 tys. 618 zł oraz ,,Wymiana podłóg i stolarki drzwiowej w ACE w Augustowie’’ z 656 tys. zł do 748 tys. 405 zł.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu. Poprosił Przewodniczących Komisji o zabranie głosu i przedstawienie opinii wydanych przez komisje.
Radny Dariusz Bednarczyk poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.
( opinia Komisji stanowi załącznik Nr 6 do protokołu)
Radna Krystyna Grajewska przedstawiła pozytywną opinię Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu.
(opinia Komisji stanowi załącznik Nr 7 do protokołu)
Nie zgłoszono żadnych pytań, w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie.
Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie w przedmiotowej sprawie.
Rada Powiatu w wyniku głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 16. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się -0/ podjęła uchwałę Nr 115 /XX/08 w sprawie zmiany Uchwały Nr 253/XXXIV/06 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 26 października 2006r. w sprawie przyjęcia ,,Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Augustowskiego na lata 2007-2013’’. ( uchwała stanowi załącznik Nr 8 do protokołu)

Ad. pkt 8) – Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Augustowskiego oraz sposobu ich rozliczania.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem przedstawił Wicestarosta Jarosław Szlaszyński. Poinformował, że Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, po rozpatrzeniu w postępowaniu nadzorczym, Uchwały Nr 104/XVI/08 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 kwietnia 2008r. w sprawie ustalenia trybu udzielania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Augustowskiego i sposobu ich rozliczania, postanowiło stwierdzić jej nieważność w części dotyczącej zapisów § 4 ust. 4, § 5, § 6 ust. 1 i ust. 4, podejmując w tej sprawie Uchwałę Nr 1140/08 w dniu 19 maja 2008r.
Wicestarosta Jarosław Szlaszyński poinformował, że uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku dotyczą sposobu naliczenia wysokości dotacji dla szkół i placówek niepublicznych. RIO w swojej uchwale przyjęło stanowisko, że dotacja nie jest dotacją celową
a jest podmiotową i powinna być przekazywana w oparciu o aktualną, wykazaną przez szkołę informację, a nie w oparciu o liczbę uczniów wykazaną w Systemie Informacji Oświatowej, jak zostało zapisane w uchwale Rady Powiatu w Augustowie.
Zmiany do Uchwały Nr 104/XVI/08 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 7 kwietnia 2008r. uwzględniają postanowienie Uchwały Nr 1140/08 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku z dnia 19 maja 2008r.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu. Poprosił Przewodniczącą Komisji o zabranie głosu i przedstawienie opinii komisji. Przewodnicząca Komisji Krystyna Grajewska poinformowała, że Komisja Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.
(opinia Komisji stanowi załącznik Nr 9 do protokołu)
Nikt z radnych nie zgłosił pytań do omawianego projektu uchwały w związku z czym Przewodniczący Rady Powiatu przeprowadził głosowanie w przedmiotowej sprawie.
Rada Powiatu w wyniku głosowania /liczba obecnych radnych w trakcie głosowania – 16. Wyniki głosowania: za - 16, przeciw – 0, wstrzymało się -0/ podjęła uchwałę Nr 116/XX/08 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Augustowskiego oraz sposobu ich rozliczania.
( uchwała stanowi załącznik Nr 10 do protokołu)


Ad. pkt 9) - Odpowiedzi na interpelacje radnych.

Na salę obrad przybył radny Adam Medykiewicz.
Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę Augustowskiego Franciszka Wiśniewskiego o udzielenie odpowiedzi na interpelacje radnych, zgłoszone podczas dzisiejszej sesji.
Starosta poprosił radnego Dariusza Szkiłądzia o uściślenie wypowiedzi, gdyż ma wątpliwości jak ma rozumieć przekraczanie nadmiernej prędkości: czy ponad 50 km/ha, czy zbyt wysoka prędkość to 50 km/ha. Radny Dariusz Szkiłądź uściślił swoją wypowiedź stwierdzając, iż w godzinach popołudniowych na ulicy Mostowej pojazdy rozwijają prędkość powyżej 50 km/ha, a bardzo często nawet do 100km/ha, gdyż jest to długi, prosty odcinek drogi.
Starosta Augustowski po wypowiedzi radnego Dariusza Szkiłądzia, poinformował, że zostanie skierowany wniosek do Komendy Powiatowej Policji w Augustowie w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa, w okresie letnim, w godzinach popołudniowych na ulicy Mostowej.
Następnie, odnosząc się do interpelacji radnego Kazimierza Skokowskiego, Starosta poinformował, że wystąpi do dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Augustowie w sprawie umożliwienie bezrobotnym z terenu Lipska podpisywanie gotowości do pracy w miejscu zamieszkania.

Ad. pkt 10) - Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu z dnia 30 czerwca 2008 r.

Przewodniczący Rady Powiatu Roman Krzyżopolski poinformował, że protokół z XIX sesji Rady Powiatu z dnia 30 czerwca 2008 roku zgodnie ze Statutem Powiatu był wyłożony do wglądu w Wydziale Organizacyjno – Prawnym Starostwa Powiatowego w Augustowie oraz podczas dzisiejszych obrad, w związku z czym radni mieli możliwość zapoznania się z jego treścią. Zapytał, czy ktoś ma uwagi lub zastrzeżenia do protokołu. Do treści protokołu z XIX sesji nie zgłoszono uwag. W wyniku jawnego głosowania Rada Powiatu w Augustowie jednomyślnie 17 głosami „za”, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się przyjęła protokół z XIX sesji Rady Powiatu z dnia 30 czerwca 2008 r.

Ad. pkt 11) - Wolne wnioski i zapytania radnych.


Radny Zenon Sieńko złożył zapytanie związane z wnioskiem na budowę ciągu drogowego Bargłów – Lipszczany.
Odpowiedzi udzielił Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski. Podkreślił, że Urząd Marszałkowski dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku i obecnie uzupełniane są wszelkie stwierdzone uchybienia. Poinformował również, że niezbędne będzie pozwolenie na budowę ciągu drogowego Bargłów – Lipszczany oraz, że Powiat Augustowski na dokumentację techniczną będzie musiał wydatkować kwotę ok. 150 tys. zł .
Następnie zabrał głos radny Grzegorz Wojdacki, który w swojej wypowiedzi odniósł się do interpelacji złożonej przez radnego Dariusza Szkiłądzia. Podkreślił, że niezbędne jest zwiększenie bezpieczeństwa na wszystkich ulicach w mieście Augustowie. Radny zwrócił sie do Starosty Franciszka Wiśniewskiego, aby w wystąpieniu do Komendanta Powiatowego Policji poruszył sprawę bezpieczeństwa na wszystkich ulicach miasta Augustowa.
Zabierając głos Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski poinformował, że środki finansowe otrzymywane w drodze darowizn zostaną przeznaczone dla Komendy Powiatowej Policji na zakup dwóch samochodów operacyjnych. Jeden z tych samochodów wyposażony będzie w kamery monitorujące pojazdy. Starosta wyraził nadzieję, że ta inicjatywa samorządów z terenu powiatu augustowskiego przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
Następnie zabrał głos radny Władysław Rukściński. Stwierdził, że z rozmów z członkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Augustowie wynika, że dzieją się niepokojące rzeczy wokół majątku Stowarzyszenia. Podkreślił, że majątek PTTK w Augustowie był budowany przez dziesiątki lat za pieniądze młodzieży, inteligencji pracującej, całego społeczeństwa. Wybory do władz Stowarzyszenia są zaskarżane, toczą się procesy sądowe. Zaznaczył, że nie zna dokładnie tej sprawy, lecz zgodnie z ustawą nadzór nad PTTK w Augustowie sprawuje Starostwo Powiatowe i dlatego poprosił o przedstawienie informacji o Stowarzyszeniu. Radny uważa, że Rada Powiatu powinna znać sytuację tego Stowarzyszenia. Podkreślił, że majątek Stowarzyszenia powinien służyć całemu społeczeństwu.
Odpowiedzi udzielił Wicestarosta Jarosław Szlaszyński, wyjaśniając, iż nadzór Starosty nad działalnością stowarzyszeń sprawowany jest wyłącznie z punktu widzenia legalności, czyli zgodności działania stowarzyszenia z przepisami prawa i postanowieniami statutu. Starosta, w ramach prowadzonego nadzoru, może żądać od stowarzyszenia odpisów uchwał i niezbędnych wyjaśnień. Wicestarosta Jarosław Szlaszyński podkreślił, że w trakcie sprawowanego nadzoru pojawiły się zastrzeżenia, co do sposobu dokonania wyboru władz Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Augustowie. Uchwały Walnego Zebrania, w tym uchwały w sprawie wyboru władz, zapadły nie zgodnie z zapisami statutu Oddziału PTTK w Augustowie. Oddział Stowarzyszenia nie usunął uchybień i w związku z tym Starosta Augustowski złożył w Sądzie Rejonowym w Augustowie wniosek o uchylenie uchwał Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia i ustanowienie kuratora. Sprawa była rozpatrywana przez Sąd Rejonowy w Augustowie następnie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Suwałkach, zaś później do Krajowego Sądu Rejestrowego w Białymstoku ponownie wróciła do Sądu Rejonowego w Augustowie. Wicestarosta Jarosław Szlaszyński podkreślił, że sprawy stowarzyszenia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Augustowie nie powinien rozstrzygać ani Starosta Augustowski, ani Zarząd Powiatu, ani radni. Sprawę tę powinien rozstrzygnąć sąd.
Następnie zabrał głos radny Zenon Sieńko, którego zaniepokoiła sprawa wprowadzenia częstych zmian w budżecie Powiatu Augustowskiego na 2008r. Podkreślił, że uchwalając budżet powinny być podawane dane rzeczywiste, czyli wysokość otrzymanych subwencji, dotacji i pozostałych środków. Radny Zenon Sieńko zapytał: Czym się kierował Zarząd, gdy w budżecie uchwalonym w grudniu 2007r. miały być dochody 72 mln zł, a wydatki 74 mln zł. Później było zmniejszenie na 52 mln zł.
Odpowiedzi udzielił Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski informując, że Powiat Augustowski złożył wnioski na dofinansowanie zadań ze środków z Unii Europejskiej. Jednak podkreślił, że nigdy nie mamy pewności, że otrzymamy dofinansowanie w takiej kwocie jaka została założona przy planowaniu budżetu. Wpisane są zadania, które będą realizowane tylko wtedy, gdy otrzymamy dofinansowanie. W sytuacji nieprzyznania takich środków, zadania nie będą realizowane i dlatego też kwoty są ujęte zarówno po stronie dochodów jak i wydatków. Skarbnik Powiatu podkreślił, że Powiat Augustowski miał otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na budowę ciągu drogowego Bargłów - Lipszczany w wysokości 75% - 80% okazało się, że Powiat otrzyma zaledwie 50% dofinansowania i dlatego też musiały nastąpić zmiany w budżecie Powiatu Augustowskiego. Mirosław Krakowski uważa, że przy ustalaniu budżetu Powiatu Augustowskiego powinien być brany pod uwagę udział środków własnych. Stwierdził, że przepisy wymagają, aby ujęte było całe zadanie. Instytucje żądają wpisania całego zadania wraz ze wszystkimi źródłami, w tym środkami unijnymi. Do wniosku należy dołączyć budżet, w którym wpisane zostało zadanie w całości, bez względu na fakt, czy otrzyma się dofinansowanie. Inaczej wniosek zostanie odrzucony ze względów formalnych. Zwrócił, też uwagę na kwestie związane z limitami wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne. Poinformował, że jest tam umieszczona kolumna kredytów bankowych, w której została umieszczona wielkość kredytu jaka będzie niezbędna do zaciągnięcia w przypadku, jeżeli otrzymamy dofinansowanie na wszystkie zadania. W sytuacji gdy dostaniemy dofinansowanie na niektóre, zadania wtedy też kwota kredytu będzie odpowiednio niższa.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Staroście Augustowskiemu Franciszkowi Wiśniewskiemu. Starosta poinformował, że wkrótce zostanie utworzony Oddział Kardiologii Inwazyjnej w naszym szpitalu. Do tego czasu, członkowie Komisji Zdrowia jak i Zarządu Powiatu oraz członkowie Rady Społecznej powinni przygotować się do dyskusji, jak najlepiej wykorzystać pracę tego Oddziału na rzecz SPZOZ. Na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej będą leczeni pacjenci z Suwałk, Olecka, Sokółki. Starosta podkreślił, że należy podjąć działania w celu uruchomienia rehabilitacji w szpitalu. Poprosił Przewodniczącego Komisji Zdrowia Grzegorza Wojdackego oraz Przewodniczącego Rady Społecznej Romana Krzyżopolskiego o włączenie się do dyskusji.

Ad. pkt 12) – Zamknięcie obrad.

O godz. 10.10 Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach oraz w związku z wyczerpaniem przyjętego porządku posiedzenia zamknął XX sesję Rady Powiatu w Augustowie.

Przewodniczący Rady Powiatu
Roman Krzyżopolski


Protokół sporządziła
Urszula Tomczyk

Metryka strony

Udostępniający: Wydział Organizacyjno - Prawny

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Haraburda

Wprowadzający: Grzegorz Haraburda

Data wprowadzenia: 2008-10-24

Data modyfikacji: 2008-10-24

Opublikował: Sylwia Zajkowska

Data publikacji: 2008-10-24